Mevduat Faizleri Enflasyon Dopingi İle Coştu! En Yüksek 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi İle Aylık 5.600 TL Faiz Getirisi

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. En yüksek faiz getirisi hoşgeldin faizi ve dijital hesaplar için sunuldu. Vadeli mevduat faizleri!

Finans 06.01.2022 - 15:02 06.01.2022 - 15:02 Gülcan Özer

Türk Lirası birikimi olanlara yüksek faiz müjdesi geldi! Vatandaşın dolar birikiminin artması ve dolarizasyon riskinin yükselmesi ile Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen parasını bankada tutanlara yüksek faiz müjdesi geldi. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sonrasında bankaların faiz oranları güncellenmiş, TL ihtiyacı duyan bankalar mevduat faizlerinde artışa gitmişti. 

Piyasada TL kıtlığı yaşanırken bankalar tekrar mevduat peşine düşmek zorunda kalmış, bankalar arasında yaşanan mevduat savaşı ile kıyasıya bir rekabet yaşanırken vadeli mevduat faizleri dipten dönüş yapmıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında mevduat faizlerinde de düşüş yaşanmış, dolar kuru ve enflasyon rakamlarının yükselmesi ile bankada parası olanlara müjdeli haber gelmiş, 32 günlük vadeli mevduat faizleri yeniden yükselişe geçmişti. 

SON DAKİKA: BANKALARIN MEVDUAT FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! 

Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. Enflasyon rakamlarında ki yükselişin etkisi ve piyasada yaşanan dalgalanma ile bankalar mevduat toplama yarışına girerken mevduat faizleri yeniden yüzde 22 sınırına dayandı. 

32 günlük vadeli mevduat faizi oranları listesi 6 ocak

PARASINI 32 GÜN BANKAYA YATIRANA BANKALAR EN YÜKSEK FAİZ ÜZERİNDEN 5 BİN 622 TL FAİZ VERECEKLER

Yapılan güncellemeler sonrasında en yüksek faiz veren banka Odeabank olurken, en yüksek faiz veren banka üzerinden 32 günlük vadeli mevduat hesabı açan bir kişinin aylık faiz getirisi 5 bin 622 liraya yükselerek büyük bir rekor kırdı. 

100 bin TL mevduat getirisi

100 BİN LİRANIN AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, 100.000 TL AYLIK KAÇ TL GETİRİR?

Parasını bankada tutanlar için aylık faiz getirisi de artış gösterdi. 32 günlük vadeli mevduat hesabı açan kişilerin aylık faiz getirisi en yüksek faiz veren banka üzerinden hesaplandığında bin 874 liraya ulaştı. Odeabank en yüksek faiz veren banka olurken, 32 günlük en yüksek vadeil mevduat faizi oranı ise yüzde 22,50 olarak güncellendi. 

en yüksek faiz veren banka hoşgeldin faizi

BANKALARIN FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklama ile yüksek faize karşı olduğunu açıklamış ve ekonomik kurtuluş savaşı ilan ettiklerini belirterek faiz indirimi yapacaklarını söylemişti. Merkez Bankası tarafından 2021 senesinde son 4 toplantıda toplam 500 baz puan faiz indirimi yapılmasına rağmen bankaların kredi faizleri yükselmişti. 

Ekonomistler tek başına Merkez Bankası politika faiz oranı üzerinden yapılan indirimlerin yeterli olmayacağını belirterek faizlerin inmesi için stabil dolar kuru ve enflasyon rakamlarının da düşmesi gerektiğini de açıklarken gözler 2022 yılının ilk PPK toplantısı olan Ocak ayı TCMB toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararına çevrildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@