Mevzi İmar Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Emlak sektöründe sık sık duyulan Mevzi İmar Planı teriminin ne anlama geldiği merak ediliyor. Mevzi İmar Planı nedir? Hangi esasları ifade eder? Mevzi İmar Planı ne zaman devreye girer?

Emlak Terimleri 24.06.2021 - 01:03 24.06.2021 - 01:03 Serhat Karaman

Emlak sektöründe zaman zaman kullanılan bazı terimler araştırma konusu olabiliyor. Bu terimlerden birisi de Mevzi İmar Planı oldu. Sık sık “Mevzi İmar Planı nedir?” gibi sorunun cevabı araştırılıyor. Bu konuda en doğru bilgileri Elmak365 okuyucuları için araştırarak haberleştirdik. Mevzi İmar Planı ile alakalı işte bilinmesi gereken tüm ayrıntılar...

MEVZİ İMAR PLANI NEDİR?

İmar Kanunu kapsamında bulunan imar planı çeşitlerinden birisi de Mevzi İmar Planı'dır. Özellikle yapılaşmanın yoğunlaştığı bölgelerde sık sık Mevzi İmar Planı gündeme gelmektedir. Bu imar planı mevcut imar planlarının yetersiz kalması, nüfus gibi nedenlerden dolayı ihtiyaca cevap verememesi, yeni yerleşim alanlarının imara açılması gereksiniminin ortaya çıkması durumlarda devreye girmektedir. 

Mevzi İmar Planı, uygulamada olan imar planlarının sınırlarının dışında kalan ve yine mevcut imar planları ile bütünleşme imkanı bulunmayan imar planları şeklinde tanımlanmaktadır. Artan nüfus bazı yerleşim yerlerinde ek alanların barınma ihtiyacı gibi nedenlerle imara açılmasını ihtiyaç haline getirebiliyor. Bu durumda Mevzi İmar Planı kapsamında yeni bir imar planı yapılarak ek alanlar imara açılabilir. 

MEVZİ İMAR PLANI NASIL HAZIRLANIR?

Mevzi İmar Planı hazırlanırken bazı kurallara riayet edilmesi gerekiyor. Her isteyen, istediği alan için Mevzi İmar Planı hazırlayamaz. Bunun için Plan Yapımına Ait Asaslara Dair Yönetmelik hükümlerine uyulması gerekir. Bir alanın Mevzi İmar Planı içerisinde değerlendirilebilmesi için nüfus artışının bölgede ek imarlı alanları ihtiyaç haline getirmesinin yanında şehircilik ilkeleri ve kamu yararı da dikkate alınmalıdır. 

Mevzi İmar Planı hazırlanırken ilk olarak 1/5000 ölçekli nazım imar planı yapılır. Bunun ardından ise aynı plan üzerinden 1/1000 ölçekli Mevzi İmar Planı hazırlanır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@