MHP Mersin Milletvekili Kılavuz Soru Önergesi Verdi: Tarihi Eserlere Zarar Verenler Cezalandırılacak

27. Dönem MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz meclise soru önergesi verdi. Özellikle de son dönemde artan restorasyon faciaları sonrasında verilen soru önergesi büyük önem taşıyor.

Emlak Haberleri 29.03.2021 - 14:10 29.03.2021 - 14:10 Serhat Karaman
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından meclise verilen soru önergesi kapsamında son dönemde sık sık gündeme gelen restorasyon hataları bir kere daha gündeme taşınmış oldu.

TARİHİ DOKUNUN KORUNMASI VE TARİHİ ESERLERE CEZAİ YAPTIRIM UYGULANMASI HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ!

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz tarafından resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan duyuru ile "Restorasyon çalışmalarında tarihi dokunun korunması ve tarihi eserlere zarar verenlere cezai yaptırım uygulanmasına dair soru önergesi verdik" diyerek konu hakkında yeni soru önergesi verdiklerini duyurdu.Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıda ifade ettiğim sorularımın, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini sayılarımla arz ederim.

Tarihi yapıların restorasyonlarında tarihi dokunun korunması için bakanlığımızın hangi çalışmaları bulunmaktadır?

Restorasyonlarda sanat tarihi uzmanlarının görüşlerine başvurulmakta mıdır?

Tarihi eserlere zarar verenlere cezazi yaptırımların arttırılmasına yönelik bakanlıkça bir çalışma yürütülmekte midir?

SON DÖNEMDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Hatırlanacağa üzere son dönemde yapılan restorasyon çalışmaları büyük tepkiler çekmeye başlamıştı. Özellikle de Galata Kulesi restorasyon çalışmalarında hilti adı verilen aletin kullanılması uzun süre kamuoyu gündemini meşgul etmiş, sosyal medya paylaşımları ile büyük yankı uyandırmış, görüntüler günlerce konuşulmuştu.

Yine tarihi pek çok eserin restorasyon çalışmalarında PVC kaplamaların kullanılması, tarihi dokunun bozulması ve eski halinden çok daha farklı bir görünüme kavuşturulması gibi pek çok olay tartışma konusu haline gelmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@