MHRS Aşı Randevusu Nasıl Alınacak? Randevu Alımında Uygulanacak Adımlar!

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden hastaleın kendilerine en uygun gün için randevu oluşturabildikleri bir sistemdir.

MHRS Aşı Randevusu Nasıl Alınacak? Randevu Alımında Uygulanacak Adımlar!

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerden hastaleın kendilerine en uygun gün için randevu oluşturabildikleri bir sistemdir. Bu sistem ile kişi istediği hekimi görüntüleyerek direk olarak hastanenin uygun olduğu bir gün için randevusunu tanımlar.

ALO 182 Randevu Alımı

Vatandaşlar ve aşılama sürecine dahil olan öğretmenler de bu sistem üzerinden aşı randevularını alacaklar. Bakanlığın yaptığı açıklama kapsamında öğretmenler ve aşılanan diğer guruplar online adımlar ile randevularını gerçekleştirecekler. Diğer yandan MHRS’nin bağlı olduğu telefon destek hattı üzerinden de aşı randevusu rahatlıkla alınacak.

Randevu alımı için iki farklı yöntem sunulduğu açıklandı. İlk olarak randevu almak isteyenler telefonlarından "ALO 182" hattını arayacaklar. Bu arama ile telefona vatandaş temsilcileri yanıt vermektedir. Vatandaş temsilcilerini aşı için randevu alınmak istendiği belirtildikten sonra, TC kimlik numarası iletilecek. Aynı zamanda ikamet adresi verilecek. Temsilci kişi için en yakın ilgili hastaneden randevu tanımlayacak ve verilen günde aşılama için hastaneye gidilecek.

MHRS’den Online Randevu Alma

İkinci yöntemde ise online adımlar kullanılıyor. Kişi https://www.mhrs.gov.tr/ olarak bilinen remi MHRS internet adresine giriş yapacak. Bu işlem ile erişim sağlanan ana sayfa alanında ‘’Randevu al’’ sekmesine tıklanacak. İşlem ile ekrana gelen tablo üzerinde ise "üye ol" sekmesi seçilip, gelen tablo üzerine kimlik ve iletişim bilgileri girilerek onay verilecek.

Ardından açılan yeni pencere üzerindeki boşluğa TC kimlik numarası girilip, "randevu oluştur" kutucuğuna tıklanacak, açılan hastane adları ve randevu saatlerinden kişi için uygun olan üzerine tıklanıp, "onay" botunu seçilecek. Randevu tanımlaması tamamlanacak.

Bu iki farklı adım ile tanımlanan randevu saatinde randevu alınan hastane veya sağlık kuruluşuna gidilerek, her hangi bir beklemeye maruz kalmadan rahatlıkla aşı olunacak, Korona aşısı olması gereken öğretmenler de aynı sistem üzerinden randevu alacaklar. Bu kapsamda aşılama çalışmalarına devem ediliyor.

SONRAKİ HABER