Milas Bodrum Çökertme Orman Yangını: Kemerköy Termik Santral Yanarsa Patlarsa Ne Olur?

Milas Çökertme orman yangını Kemerköy Termik Santrali yönünde ilerliyor. Peki, Çökertme nerede, Ören Termik santrali yanarsa ne olur, termik santral patlar mı?

Gündem 02.08.2021 - 10:10 02.08.2021 - 10:13 Gülcan Özer

Türkiye orman yangınları ile mücadele etmeye  devam ederken dün başlayan Milas orman yangını ne yazık ki yapılan tüm müdahalelere rağmen büyük bir hızla ilerliyor. Orman yangını ile mücadele konusunda tüm vatandaşlarda seferber olurken yangının bölgede bulunan termik santrale doğru ilerlemesi yaşanan paniği arttırıyor. 

KEMERKÖY TERMİK SANTRALİ NEREDE?

Türkiye'nin termik santralleri arasında yer alan Kemerköy termik santrali orman yangınları ile boğuşan Muğla'nın Milas ilçesine bağlı olan ve adını da aldığı Kemerköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Muğla'da bulunan en büyük termik santral olan Kemerköy Termik Santrali Türkiye'nin linyit ile çalışan en büyük 4. santrali olarak yer alırken ülkemizin ise en büyük 30. elektrik santrali olarak kabul edilmektedir. 

Toplamda 3 üniteden oluşan termik santral şu anda orman yangınları ile mücadele eden bölge içerisinde yer alması nedeni ile büyük panik ve korku yaşanmasına neden olurken konu hakkında son dakika açıklaması yapan Muğla Milas Belediye Başkanı Tokat, şu anda termik santral için bir risk bulunmadığını ve yangının henüz bölgeye ulaşmadığını söyledi. 

muğla-termik-santrali

TERMİK SANTRAL PATLARSA, YANARSA NE OLUR?

Termik santralin yangın bölgesi içerisinde kalması ve hatta patlaması senoryalarını değerlendiren uzmanlar ise söz konusu santralin nükleer enerji santrali olmaması nedeni ile radyoaktif bir reaksiyon riski bulunmadığını belirterek vatandaşlara panik olmamamaları yönünde uyarıda bulundu. 

Fosil yakıtlar kullanılarak su buharı oluşturulması ile trübünlerin hareket ettirildiği termik santraller bu sayede elektrik enerjisi üretiyorlar. Yani enerji üretiminde nükleer enerji değil, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiler kullanılıyor. Bu da olası bir orman yangını içerisinde kalsa dahi söz konusu termik santralde büyük bir patlama olması riskini en aza indiriyor. 

Yine böyle bir durumda vatandaşların endişe ve korku yaşamasına neden olabilecek bir radyoaktif sızıntı ihtimali de bulunmuyor. Ancak böyle bir yangından etkilenmesi ve termik santralin çalışmalarına zorunlu olarak ara vermesi durumunda elektrik üretiminde sorun yaşanacağı için elektrik ihtiyacını santralden karşılayan bölgelerde zorunlu elektrik kesintileri yaşanabileceği, bu bölgelere başka kaynaklardan transfer yapılana kadar elektrik verilemeyeceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@