Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Açıkladı! İşte Yüz Yüze Eğitimde Uygulanacak Yeni Kurallar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda yüz yüze eğitime ne şekilde başlanacağına dair ayrıntıları açıkladı. 6 Eylül'de kapılarını açacak olan okullarda uygulanacak kurallar belli oldu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Açıkladı! İşte Yüz Yüze Eğitimde Uygulanacak Yeni Kurallar

Milli Eğitim Bakanlığı okulların 6 Eylül 2021'de açılmasına dair hazırlıklarını tamamladı. Tüm planlamayı yapan Milli Eğitim Bakanlığı okullarda uygulanacak kuralları ve koronavirüs tedbirlerini belirledi. Konuya dair de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de açıklama yaptı.

EĞİTİME SALGIN ÖNCESİNDE OLDUĞU GİBİ DEVAM

Koronavirüs gerçeği ile yaşamak zorunda olduklarını açıklayan Mahmut Özer, “Koronavirüs salgını ile yaşamak zorundayız. Eğitime devam edebilmek için tüm tedbirlerimizi aldık. Salgın koşulları ağırlaşmadıkça bizler yüz yüze eğitime salgın öncesinde olduğu gibi devam etme hedefindeyiz.

Okullarda ders saatlerini azaltmadan yüz yüze eğitim yapılacaktır. Elbette bazı tedbirlerimiz olacak. Okullara giriş ve çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve ikili eğitim gibi hususlar okulların fiziki kapasitesi ve öğrenci mevcuduna göre belirlenecek. Bu düzenleme İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile okul yöneticilerinin koordinasyonunda yapılacak.” ifadelerini kullandı.

MASKELERLE OKULA GİDİLECEK

Okul i,çerisindeki koronavirüs tedbirleri hakkında da konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olunması halinde atılacak olan adımlar Sağlık Bakanlığı'nın önerilerine göre uygulanacaktır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve diğer okul çalışanları maskelerini takarak okullara gidecekler.

Gerekmesi durumunda öğrencilerimiz ve personellerimiz için okul yönetimleri ücretsiz maske tedarik edecekler. Okul personelleri ve öğrenciler haricinde okula giriş yapacak olanlara dair okul yönetimleri sınırlama uygulayacaklar. Okullardaki tüm kapalı alanlar her gün dezenfekte edilecek. Tüm kapıların ve pencerelerin açılarak sık sık havalandırılması okul yönetimlerince sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

yüz yüze eğitim açıklaması

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM

6 Eylül'de okulların açılmasıyla beraber Türkiye'de yüz yüze eğitim haftada 5 gün esasıyla yeniden başlayacak. Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri uyum eğitimleri kapsamında 1-3 Eylül tarihlerinde okullara gidecekler. Mazeretleri nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için TRT EBA TV ve EBA platformu üzerinden eğitimlere devam edilecek.

KANTİNLER AÇIK OLACAK

Bu eğitim ve öğretim yılında Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) 8. ve 12. sınıf öğrencileri için düzenlenecek. Öğrenciler okullara maske takarak gidecekler. Kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar açık olacak. Başta öğretmenler olmak üzere okullardaki çalışanlardan aşı zorunluluğu istenmeyecek. Ancak aşı olmayanlardan haftada 2 defa PCR testi istenecek.

SONRAKİ HABER