Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Liseler İçin Sınav Açıklaması Yaparak YKS Ve LGS Ertelenecek Mi Sorusuna Cevap Verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerde yapılacak olan sınavlara ilişkin çok önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Ziya Selçuk planlamanın yapıldığını ve liselerdeki sınavlara ilişkin karar verdiklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Liseler İçin Sınav Açıklaması Yaparak YKS Ve LGS Ertelenecek Mi Sorusuna Cevap Verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk milyonlarca öğrencinin beklediği açıklamayı yaptı. Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilirken öğrenciler sınavların nasıl yapılacağına dair de merak içerisindeydiler. Ayrıca YKS ve LGS sınavlarının da ertelenip ertelenmeyeceğine dair bir endişe oluşmuştu. Bakan Ziya Selçuk bu konuya da açıklık getirdi.

Sınavlara dair açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğrencilerimizin neredeyse yarısı sınavların zamanında yapılmasına dair isteklerini bildiriyorlar. Bir kısmı da sınavların biraz daha ertelenmesini istiyorlar. Bizim şu anda sınav ertelenmesine dair bir kararımız söz konusu dahi değil. Biz bakanlık olarak böyle bir karar almadık.” dedi.

YKS VE LGS ERTELENECEK Mİ?

YKS ve LGS hakkında da konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “YKS ve LGS'ye dair çok sayıda soru alıyoruz. Öğrenciler acaba sınavlar ertelenir mi diyorlar. Biz şu anda bu sınavlara dair bir erteleme kararı vermedik.Gelişmelere göre hareket edilecektir ama bu sınavların ertelenmesine gerek kalmayacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın önemli olan bu kararları kolay almadığını söyleyen Bakan Ziya Selçuk, “Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığı. Ardından eğitim geliyor. Bilim Kurulu bize tavsiyeler veriyor ve bu tavsiyeleri Sağlık Bakanlığı ile müzakere ediyoruz. Bu sürecin ardından harekete geçiyoruz. Temeli olmayan tek bir kararımız yoktur.” şeklinde konuştu.

LİSELER TEK SINAV OLACAK!

Liseler için de sınav açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Tam kapanma sürecine başlıyoruz. Umuyorum ki bu süreç tamamlandığında Türkiye biraz olsun nefes alacak konuma gelecektir. Bizim amacımız öncelikle tüm sınıfları açmak olacak. 17 Mayıs sonrasına dair henüz bir karar vermiş değiliz. Ortaokullarda ikinci dönemin sınavları tamamlandı diyebiliriz. Liselerde ise sınavların yüzde 40'ını tamalayabildik. Liseler bu ikinci dönemde tek bir sınav olacaklar. Bu yönde bir prensip kararı aldık.” dedi.