Milli Eğitim Bakanlığından Kademeli Normalleşmede Yüz Yüze Eğitim Ve Uzaktan Eğitim Kararı!

Kademe normalleşme dönemi ile alakalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim açıklaması yaptı. Okullarda yüz yüze eğitim başlayacak mı? Uzaktan eğitim nasıl olacak? Hangi sınıflar nasıl eğitim görecekler?

Milli Eğitim Bakanlığından Kademeli Normalleşmede Yüz Yüze Eğitim Ve Uzaktan Eğitim Kararı!

Türkiye'de17 Mayıs'tan itibaren kademeli normalleşmeye geçiş yapılıyor. Kademeli normalleşme döneminde eğitim faaliyetlerinin nasıl yapılacağına dair Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününden itibaren okullarda eğitimin nasıl olacağının sınırları çizildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerin özel eğitim okulu ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, 8. ve 12. sınıfların destekleme ve takviye kursları yüz yüze eğitime geçecek. Diğer kapsamda kalan tüm okullarda ve sınıflarda ise 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim yapılacak.

HİJYEN KOŞULLARINA UYULACAK

Yüz yüze eğitime başlayacak olan okullar ile sınıfların Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi Ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu'nda yazılı esaslara uymak zorunda oldukları belirtildi. Bu koşulları yerine getiremeyen kurumlarda yüz yüze eğitime başlanamayacağı bildirildi.

UZAKTAN EĞİTİME DEVAM

Yüz yüze eğitime açılmayan okullar ve sınıflar uzaktan eğitim modeli ile dersleri işlemeye devam edecekler. Öğrenciler bu yönde kendilerine iletilen programlara uyacaklar. 1 Haziran'a kadar uzaktan eğitim sürecek ve Milli Eğitim Bakanlığı gerekli yönlendirmeleri süreç içerisinde yapacak. Öğretmenler ve öğrenciler uzaktan eğitim yolu ile eğitim faaliyetlerini Mayıs ayının sonuna kadar sürdürecekler.

1 HAZİRAN'DA YENİ KARAR VERİLECEK!

Uzaktan eğitim ile yapılacak olan eğitim faaliyetleri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı 1 Haziran'da yeni bir karar alacak. O dönem koronavirüs salgınının durumunun el vermesi durumunda yüz yüze eğitim tüm okullara ve sınıflara yaygınlaştırılacak. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın ve Bilim Kurulu'nun tespitleri ile tavsiyeleri belirleyici olacak. Alınacak olan karar Milli Eğitim Bakanlığı'nın kurulları içerisinde görüşüldükten sonra kamuoyu ile paylaşılıp uygulamaya sokulacak.

SONRAKİ HABER