Milli Emlak Hazine Arazilerinin Satışı Nasıl Yapılır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından atıl durumda olan hazine arazilerinin satışı tüm hızı ile devam ediyor. Peki, Milli Emlak hazine arazilerinin satışı nasıl yapılır?

EMLAK TERİMLERİ 12.08.2018 - 09:30 15.07.2021 - 00:20 SERHATMEDYA

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından atıl durumda olan hazine arazilerinin satışı tüm hızı ile devam ediyor. Peki, Milli Emlak hazine arazilerinin satışı nasıl yapılır?

Hazineye ait olan taşınmaz ve arsaların satışını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Söz konusu Hazine taşınmazları ve Hazine arazileri sürekli olarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü üzerinden verilen satış ilanları ile duyurulmaktadır. Bu ilanlara yapılan başvurular sonucunda satışlar gerçekleştirilir. Belediye ve mücavir alan sınırları dışında, köy ve mezraların yerleşme alanı içinde bulunan ve yüzölçümü 5.000 m2'ye kadar olan Hazineye ait taşınmazlar kullanıcılarına doğrudan satılabilmektedir. Hisse oranı % 40'ı veya hisse miktarı uygulama imar planı sınırları içinde 400, dışında ise 4.000 m2'yi aşmamak kaydıyla, hisseli Hazine taşınmazları talepte bulunan diğer hissedarlarına rayiç bedel üzerinden doğrudan satılabilir.​Hangi Hazine Arazileri Satılabilir?382 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğine göre Hazineye ait tarım arazilerinden;a) 26/4/2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde yer alan ve imar planı bulunmayan veya imar planında (ölçeğine bakılmaksızın nazım imar planları ile 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı) tarımsal amaca ayrılanlar,b) Kamu hizmetine tahsis edilmeyen veya fiilen bu amaçla kullanılmayanlar,c) Deniz kıyı kenar çizgisine beş bin metre mesafenin dışında bulunanlar, ç) Tabii ve suni göllerin kıyı kenar çizgisine beş yüz metre mesafenin dışında bulunanlar,d) İçme suyu amaçlı barajların mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları dışında kalanlar,e) Satış tarihi itibarıyla arazi toplulaştırılması yapılmayacaklar,f) Özel kanunlar kapsamında kalmayanlar,g) Kadastrosu yapılanlar satışa açıktır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@