Milli Emlak'tan ihaleyle imarlı arsa nasıl alınır? A'dan Z'ye tüm süreç ve yapılması gerekenler

Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yayımlanan ihale ilanlarıyla arsa ve arazi satışı yapılıyor. Peki Milli Emlak Müdürlüğü'nden arsa veya araziler nasıl alınır? İşte bilinmesi gerekenler...

Emlak Haberleri 22.04.2022 - 12:04 22.04.2022 - 12:04 Mustafa Karagöz

Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin dört bir noktasındanlar çok sayıda il ve onlarca ilçede arsa arazi satışı için ilanlar yayımlıyor. Bizlerde Emlak365 ailesi olarak bu duyuruları düzenli olarak siz ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Kurumun satışını yapacağı arsalar, araziler ve lojmanlara dair tüm listeleri Emlak Haberleri sayfamızda sizlerle buluşturuyoruz. Bu duyurular ile ilgiilenen vatandaşlar ise başvuru işlemleri için kolları sıvıyorlar. 

Peki arsa arazi veya lojman almak isteyenler ihalelere nasıl başvuru yapacaklar nasıl katılım sağlayacaklar ve nasıl satın alacaklar? İşte tüm bilinmesi gerekenleriyle Milli Emlak Müdürlüğü gayrimenkul satış ilanları. 

1-) MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNÜN SATIŞ İLANLARINI YAKALAYIN

Arsa, arazi ve lojman satışlarına dair duyurular Milli Emlak Müdürlüğü'nün resmi web sitesinden ilan edilir. Vatandaşlar kurumun resmi sitesi üzerinden bu duyuruları günlük takip edebilirler. İhale ilanlarında gayrimenkulün nerede olduğu, tam hisseli olup olmadığı, arazi arsa m2 büyüklüğü, ihale gün saat tarih ve adresi ile fiyatı bildirilir. Tüm bu bilgileri inceleyen vatandaşlar satışların kendilerine uygun olmaları durumunda başvurularını yaparlar. 

2-) BAŞVURU İŞLEMLERİ 

Başvuru işlemleri temel olarak iki aşamadan oluşur. Birinci aşama ihale duyurusunda bildirilen gayrimenkulü satacak olan kurumun ihale biriminin bulunduğu adrese gitmek. Kurumdan ihale şartnamesinin alınması ve incelemesi ilk yapılacak işlem olur. İhale şartnamesi incelenir ve tüm koşulların uygun olması durumunda başvuru yapılmasına karar verilir. Başvurular ihale şartnamesinde yer alan ve her gayrimenkul için değişen teminat ücretinin ödenmesiyle başlar. Ücreti kuruma ödeyenler yine şartnamede bildirilen diğer evrakları derlerler. Teminat bedelinin ödendiğine dair makbuz ardından istenilen evraklar kuruma teslim edilerek başvuru tamamlanır. 

3-) ALIM DEVİR TESLİM İŞLEMLERİ

Son aşama ise başvurular sonrasında ihaleye katılım sağlanması. İhale gününde ve saatinde kurumun bildirdiği adreste olacak vatandaşlar ilan edilen muhammen bedel üzerinden teklif sunacaklar. Süreç sonunda en yüksek teklifi veren katılımcı hak sahibi olur. Daha sonra ise kurum ile hak sahibi arasında ödeme ve teslim işlemleri tamamlanır. 

4-) ÖDEMELERİN YAPILMASI

Kamuya ait gayrimenkullerin alınmasında bazı haklar da sağlanabilir. Yüzde 35 peşinat ve 24 ay vade olanağı gibi. Bu olanaklardan yararlanmak isteyenler ihale süreci öncesinde kurumdan detaylı bilgi alabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@