Milli Gazete Seçim Tarihini Açıkladı: Erken ve Baskın Seçim Hesapları Yapıldı

Erken seçim tartışmaları gündemi meşgul etmeye devam ederken süreç hakkında bir iddia da Milli Gazete tarafından ortaya atıldı. Milli Gazete erken seçim tarihi verdi! Erken seçim olacak mı, olur mu?

Gündem 28.12.2021 - 14:10 28.12.2021 - 14:15 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile muhalefet partileri erken seçim çağrısı yaparken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise net bir şekilde erken seçime kapılarını kapatmıştı. Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Milli Gazete yazarı Bünyamin Güler, erken seçim için tarih verdi. 

YSK ile AK Parti arasında bir görüşülme yapıldığını, iktidarın bu görüşmede Yüksek Seçim Kurulu'na seçim için hazırlık süresi sorduğunu, YSK'nın ise "60 günden az olmamak kaydı ile seçime hazırlanabiliriz" yanıtını verdiği iddia edildi. 

ERKEN SEÇİM OLUR MU, TÜRKİYE'DE ERKEN SEÇİM OLURSA HANGİ TARİHTE SANDIĞA GİDİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan devlet garantili mevduat hesabı sistemi ile dolar kurunun tekrar düşürülmesi, asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yüksek zam yapılmasının ardından hükümetin erken seçime hazırlandığı iddia edildi. Döviz kurlarında yaşanan düşüş, indirimlerin fiyat etiketlerine yansımaya başlaması ve maaşlara yapılan yüksek zamlar ile ekonomide estirilen olumlu havaya göre hükümet seçim tarihi belirleyecek. 

Bünyamin Güler hazırlamış olduğu haberde iktidarın bu olumlu havayı sürdürmeyi başarması durumunda erken seçime gideceğini iddia ederek erken seçim tarihini ise 19 Haziran olarak açıkladı. 

BASKIN SEÇİM İDDİASI! BASKIN SEÇİM HANGİ TARİHTE OLACAK?

Ekonomide olumlu havanın devam etmemesi halinde ise Türkiye'de Mart ayında baskın seçim yapılabileceği iddia edildi.

ERKEN SEÇİM VE BASKIN SEÇİM ARASINDAKİ FARK NE, BASKIN SEÇİM NE DEMEK?

Seçimlerin belirlenen tarihten erken yapılması durumunda yapılan seçime erken seçim adı verilirken baskın seçim ise iktidarın, muhalefete hazırlık imkanı sunmadan, seçim stratejisti olarak aniden yapılan seçime verilen isimdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@