Milyonlar Bekliyordu, İTO Duyurdu: Haziran Ayı Enflasyonu Yüzde 94 Arttı, Aylık TÜFE 4.03 Oldu!

TÜİK TEFE TÜFE Haziran 2022 enflasyon açıklaması beklenirken merak edilen rakamı İTO açıkladı. Milyonlarca memur ve emeklinin enflasyon farkı maaşı hesaplaması için kullanılacak rakamlar...

Milyonlar Bekliyordu, İTO Duyurdu: Haziran Ayı Enflasyonu Yüzde 94 Arttı, Aylık TÜFE 4.03 Oldu!

Tüm dünya pandemi sonrası yükselen enflasyon rakamları ile mücadele etmeye devam ederken enflasyonun en çok yükseldiği ülkelerden biride Türkiye olmuştu. Yaşanan yükseliş nedeni ile sabit gelirlilerin geçim sıkıntıları artarken kabin toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı ulusa sesleniş konuşması kapsamında enflasyonun önümüzdeki Şubat, Mart aylarından düşüşe geçeceğini söylemişti.

Milyonlarca memur ve emekli ise Temmuz maaş zammı hesaplaması için 6 aylık enflasyon farkı için kullanılacak olan son rakam olan Haziran ayı enflasyonu rakamının beklemeye başlamıştı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan resmi enflasyon ile son veride de belirlenmiş olacak.

İTO HAZİRAN ENFLASYONU AÇIKLANDI! ENFLASYON KAÇ ÇIKTI?

Enflasyonda yaşanan yükseliş ne yazık ki tüm hızı ile devam ederken Haziran ayı enflasyon raporu merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından bugüne kadar Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayı enflasyonu olmak üzere toplam 5 aylık enflasyon rakamı yayımlanmıştı.

merkez bankası enflasyon rakamı

TÜİK TEFE Ocak ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı yüzde 11.10

TÜİK TEFE Şubat ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı yüzde 4.81

TÜİK TEFE Mart ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı yüzde 5.46

TÜİK TEFE Nisan ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı yüzde 7.25

TÜİK TEFE Mayıs ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı yüzde 2.98

TÜİK TEFE Haziran ayı enflasyonu Aylık TÜFE oranı 5 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak.

ito haziran enflasyon raporu

İTO HAZİRAN AYI ENFLAYSONU 2022 YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

TÜİK tarafından beklenen enflasyon raporunun yayımlanmasına sayılı günler kala öncü enflasyon verisi olan İTO Temmuz enflasyonu açıklandı. Açıklanan resmi rakamlara göre İstanbul'da Haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 4.03 olarak ilan edilirken yıllık değişim ise yüzde 94.19 olarak gerçekleşti.

İTO İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 4.03 olarak ilan edilirken toptan eşya fiyatları endeksi ise yüzde 8.17 olarak ilan edildi. Yıl sonuna göre ise yaşanan artış yüzde 54,86 olarak hesaplanırken, İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi yıllık bazda yüzde 94.19 olarak gerçekleşti. Bu rakam son 24 yılın enflasyon rakamı olarak kayıtlara geçerken TÜİK resmi enflasyon rakamı ise 5 Temmuz tarihinde ilan edilecek.