Milyonlar Dikkat Toplu Zam! Asgari Ücret, İşsizlik Maaşı, Emekli, Evde Bakım Parası, Engelli, Yaşlı Dul Yetim Aylıkları

2022 yılında asgari ücrete zam yapılmasıyla birlikte birçok ödemeye de eş zamanlı artış gelecek. Destek ödemelerinin yanı sıra kurum ödemeleri ve diğer hak sahibi ödemeleri artacak.

Finans 27.10.2021 - 15:47 27.10.2021 - 15:48 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de milyonları ilgilendiren asgari ücret, sadece çalışanlar ve aileleri için önemli değil. 12 milyon çalışanın yanında asgari ücret ek ödemelerle milyonlarca insanı etkiliyor. 

Çok sayıda yardım ödemesi, destek ödemesi, kurum ödemeleri ve hak sahibi ödemeleri asgari ücrete göre belirleniyor. Asgari ücrette yaşanacak fiyat artışları bu ödemelerin de yükselmesine neden olacak.

2022 YILINDA ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE BU ÖDEMELERDE YÜKSELECEK

2022 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranı şimdiden konuşuluyor. 2022 Ocak ayında ödenecek olan zamlı asgari ücret Aralık 2021 döneminde belli olacak. 

Türk İş Sendikası işçiler adına, TİSK işverenler adına ve Çalışma Bakanlığı ise hükümet adına asgari ücret tespit komisyonunda olacak. 

Komisyon ilk görüşmesini Aralık ayı başında gerçekleştirecek. En az 3 veya 4 toplantı yapılacak ve alınan karar açıklanacak. Açıklanan karar sonrası zam tutarı netlik kazanacak. İlan edilen zam ile birlikte ek ödemelere yapılacak zamlarda belli olacak. 

TOPLU ZAM GELİYOR

Asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin en önemli açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 

Vedat Bilgin yaptığı konuşmasında çalışanların ve vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini ifade eden Bakan Bilgin 2022 asgari ücret için ilk ipucunu vermiş oldu. Maaşlara ise en az yüzde 20 oranında zam bekleniyor. En çok konuşulan rakam ise 3.447 TL aylık. 

Bu Ödemelerde Artacak

2022 yılında asgari ücrete yapılacak zam ile birlikte memurlara ve emeklilere de maaş zammı yapılacak. Memurlar ve emekliler yüzde 5 zam ve enflasyon farkı alacaklar. Memur, emekli ve asgari ücretli için yapılacak zamlarla birlikte ek ödemelerde artacak. 

Ocak zamlarıyla artacak ödemeler arasında işsizlik maaşı artacak, memur maaş katsayısıyla evde bakım paraları artacak, SGK prim ödemeleri yükselecek, dul maaşı, yaşlılık maaşı, eşi ölen kadınlara yapılan yardım ödemeleri, elektrik tüketim desteği ödemeleri artacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@