Milyonlara Bayram Müjdesi! Asgari Ücret Tespit Komisyonu Enflasyon Ara Ek Zam İçin Temmuz'da Toplanıyor İşte O Rakam

Asgari ücrete enflasyon zammı için işverenlerin yeşil ışık yakmasının ardından işçilerden toplantı talebi açıklandı! Patronların onay vermesi ile asgari ücrete ara ek zam gelecek mi, 2. zam var mı?

Finans 01.05.2022 - 09:45 01.05.2022 - 09:45 Gülcan Özer

Yükselen enflasyon rakamı rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken yaşanan yükseliş etiketlere zam olarak yansımaya devam ediyor. Gıdadan kiraya, giyimden akaryakıt fiyatlarına, doğalgazdan elektriğe pek çok üründe zam yağmuru yaşanırken zamlar en çok sabit gelirlileri olumsuz etkiliyor. 

Süreçte en çok mağdur olanlar asgari ücretli çalışanlar ile emekliler olarak öne çıkarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca memur ve emekliye bugün Temmuz zammı için müjde vereceğini açıklamıştı. Bu müjde sonrası gözler bir kere daha asgari ücretliye ara ek zam talebi için 2. zam beklentisine çevrildi. 

PATRONLAR ZAMMA YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI, HAK-İŞ 2. ARA EK ZAM İÇİN TOPLANTI TARİHİ AÇIKLADI! 

Yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren TÜSİAD Başkanı Orhan Turhan yapmış olduğu açıklamasında "Çalışanları enflasyona ezdirmeden bu süreci birlikte geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yüzde 60'ın üzerinde enflasyonun olduğu bir yerde yapılması gereken yapılmalı. Bu konu hakkında hükümetle görüşmeyi düşünüyoruz" diyerek ek zam için yeşil ışık yakmıştı. 

hakiş başkanı zam talebi

HAK-İŞ BAŞKANI KONUŞTU: ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM İÇİN ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANACAK MI?

Yaşanan süreci değerlendiren Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret tespit komisyonunun aynı yıl içinde en fazla 2 kez toplantı yapar kuralı bulunduğunu belirterek "Dolayısıyla en azı yok. Yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında da toplanabilir. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanmasını, yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel bir düzenlemeyle yine enflasyonun üzerinde bir artışın asgari ücrete sağlanmasını istiyoruz" diyerek Temmuz ayını işaret etti. 

asgari ücrete ara zam toplantısı

2022 YILININ İLK 6 AYLIK EFNLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ, ASGARİ ÜCRETE ARA EK ZAM GELİRSE KAÇ TL OLUR?

İlk 4 aylık enflasyon toplamı yüzde 21,37 olarak gerçekleşirken son 2 ayda daha yüzde 10 artış yaşanarak 6 aylık enflasyon toplamı tahmini yüzde 30 olarak ilan edildi. Hatırlanacağı üzere asgari ücret 2022 yılı için 4 bin 250 TL olarak belirlenmişti. 

asgari ücrete temmuz zammı toplantısı

Bu durumda en az yüzde 30 zam yapılması halinde asgari ücretin Temmuz ayında 4 bin 250 TL'den 5 bin 525 TL'ye çıkarılması bekleniyor. Bu maaşlarda bin 275 liralık enflasyon zammı yapılması anlamına geliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@