Milyonlara Temel Destek Kredisi Müjdesi! Ziraat Bankası ve Vakıfbank 0.49 Faizli 6 Ay Ertelemeli Kredi İçin Yeni Gelişme

6 ay ödemesiz 10 bin TL temel ihtiyaç desteği kredisi hakkında son dakika bilgisi verildi, yeni açıklama yapıldı. KDK kredi başvurusu reddedilen kişiler hakkında yeni emsal karar açıkladı!

Finans 09.09.2021 - 09:30 09.09.2021 - 09:52 Gülcan Özer

Koronavirüs salgınının ilk patlak verdiği ve ilk kez kısıtlama kararlarının devreye alındığı 2020 senesinin Mart ayında duyurulan ve 1 Nisan 2021 tarihi itibari ile başvuruların alındığı bireysel temel ihtiyaç desteği başvuruları rekor kırmış, milyonlarca kişi kredi çekmek için kamu bankalarına adeta akın etmişti. Kredi başvurusu yapan kişi sayısı rekor kırarken kamu bankaları pek çok kişinin kredi başvurusunu reddetmiş ya da başvuru yapılan tutardan daha düşük tutarlı kredi kullanımına onay vermişti. 

O dönem Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunda oturan Berat Albayrak tarafından duyurulan kredi paketinde 5 bin TL ve 10 bin TL olarak tanıtım yapılırken pek çok kişi 3 bin TL kredi onayı alması ile şok yaşamış, Kredi Garanti Fonu altında verilen kredi paketinden ise pek çok kişi düşük kredi notu ve kredi borçlarında gecikmeye düşmesi nedeni ile yararlanamamıştı. Süreçte mağdur olan kişiler için yeni umut ışığı KDK tarafından açıklanan emsal karar ile doğdu. 

BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ HAKKINDA SON DAKİKA GELİŞMESİ AZ ÖNCE DUYURULDU: KREDİ BAŞVURUSU REDDEDİLEN KİŞİLER İÇİN YENİ UMUT IŞIĞI DOĞDU! 

Mağdur olan kişilerin yapmış oldukları itirazlar birbir sonuçlanmaya devam ederken bu kararlardan birine de Kamu Denetçiliği Kurumu Ombudsmanlık imza attı. KDK tarafından açıklanan 2 emsal karar ile hem Ziraat Bankası hem de Vakıfbank hakkında tavsiye kararı alındı. Bu kararlar kapsamında kredi başvurusu reddedilen ya da daha yüksek tutarlı kredi başvurusu yapmasına rağmen düşük tutarda kredi onayı verilen kişilere yeni umut ışığı doğmuş oldu. 

kdk-vakıfbank-emsal-karar

Vakıfbank temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu yapan ancak başvurusu reddedilen vatandaş tarafından yapılan başvuru sonucunda KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında "başvurunun kabulü ile COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde" denilerek Vakıfbank tarafından kararın yeniden değerlendirilmesi istendi. 

ziraat-bankası-emsal-karar

ZİRAAT BANKASI 6 AY ERTELEMELİ 10 BİN TL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ HAKKINDA EMSAL KARAR! BAŞVURUSU REDDEDİLENLER DİKKAT İKİNCİ BİR ŞANSINIZ OLABİLİR

Yine KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında Ziraat Bankası üzerinden kredi başvurusu yapan vatandaşın reddedilen kredi talebinin yeniden incelenmesi istendi. KDK tarafından verilen tavsiye kararlarının yasal olarak zorunlu bir bağlayıcılığı bulunmuyor ancak kamu kurumları genelde bu kararlara uymaktadır. Tavsiye kararı kendisine tebliğ edilen kurum en geç 30 gün içerisinde kuruma bilgilendirmede bulunarak tavsiye kararına uyacağını ya da hangi nedenlerle uyamayacağını bildirir. 

Tavsiye kararına uymayan kamu kurumları (devlet bankaları da bu statü içerisinde yer almaktadır) Türkiye Büyük Millet Meclisi Karma Komisyonuna davet edilerek izahat vermek mecburiyetinde tutulmaktadır. Verilen bu emsal kararlar başvurusu reddedilen yada eksik limitli onaylanan kişiler için de emsal oluşturması nedeni ile büyük öneme sahip bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@