Milyonlarca Araç Sahibine Kritik Uyarı! Hemen Kontrol Edin, Gününü Geciktirenlere 2 Bin 815 TL Para Cezası Kesilecek

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor. Egzoz muayene ücreti 2022 gecikme cezası açıklandı. Plakadan egzoz emisyon sorgulama işlemi yapılırken egzoz emisyon ölçümü gecikme cezası arttı.

Finans 03.02.2022 - 10:56 03.02.2022 - 10:56 Gülcan Özer

Yükselen araba fiyatları bir yandan zamlanan benzin, motorin ve LPG fiyatları bir yandan araç sahiplerini zorlamaya devam ederken bir kötü haberde egzoz muayenesi için geldi. Egzoz muayene ücreti 2022 zamlanırken aynı zamanda muayene günü gelmesine rağmen egzoz ölçümü yaptırmayan kişilere uygulanan parasal sınırda arttı. 

Çevre kirliliğini önlemek amacı ile zorunlu hale getirilen egzoz muayenesi için pek çok araba sahibi bu işlemi önemsemese de Çevre Kanunu kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmadan trafikte olduğu belirlenen araba sahiplerine para cezası uygulanmaktadır. Peki, egzoz emisyon ölçümü günü geçerse ne olur, egzoz muayenesi mecburu mi, gecikme cezası var mı, egzoz muayenesi bir günü geçerse ne olur?

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ MUAYENESİ ZORUNLU MU?

Artan araç sayısına bağlı olarak her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara ulaşan çevre kirliliğini önlemek adına egzoz emisyon ölçümü muayenesi zorunlu hale getirilmişti. Çevre Kanunu kapsamında yapılan yasal düzenleme ile belirtilen süreler dahilinde araba sahiplerinin düzenli olarak egzoz muayenesi yaptırmaları zorunludur. 

2022 egzoz cezası

EGZOZ MUAYENE ÜCRETİ 2022!

2021 senesinde 90 TL olarak uygulanan egzoz muayenesi ücreti 2022 yılında zamlanarak KDV dahil 110 TL olarak uygulanmaya başlandı. 

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ GECİKME CEZASI VAR MI, EGZOZ MUAYENESİ BİR GÜNÜ GEÇERSE NE OLUR?

Çevre Kanunu kapsamında egzoz muayenesi zorunlu hale getirilmiş olup, yaptırmayan kişiler için idari para cezası kesilmektedir. Egzoz muayene ücreti olarak sadece 110 TL tahsil edilirken egzoz muayenesi gecikme cezası ise 2022 yılında 2 bin 815 TL olarak tahsil edilmektedir. Çevre Kanunu kapsamında;

1) Ek 4 üncü madde uyarınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 2.815 Türk lirası, ancak aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu taşıt sahibine 5.633 Türk lirası,

2) Taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine 2.815 Türk lirası para cezası uygulanmaktadır. 

egzoz cezası 2022

EGZOZ MUAYENESİ CEZASINI KİM KESİYOR?

Egzoz emisyon muayenesi cezası trafik polisleri tarafından kesilmekte olup, aracın trafikte yapılan denetimde egzoz muayenesi yaptırmadığı tespit edilirse, trafik polisi tarafından para cezası kesilmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@