Milyonlarca Asgari Ücretli Dikkat! Bu Ay Eksik Maaş Alabilirsiniz!

Asgari ücret ile maaş alan vatandaşların maaşlarındaki düşüşler gündem oldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan, asgari ücretli çalışanların maaşlarının vergi dilimi nedeniyle düştüğünü söyledi. 

Finans 14.10.2021 - 02:09 14.10.2021 - 02:12 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiren asgari ücret maaş düşüşü hakkında Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Milli Gazete köşe yazarı Mustafa İşcan bir yazı kaleme aldı. Asgari ücretli çalışanların maaşlarının Ağustos ayından itibaren düşmeye başladığını söyleyen Mustafa İşcan bu düşüşün de sebebi olarak vergi dilimini gösterdi. 

AĞUSTOS AYINDAN İTİBAREN ASGARİ ÜCRETLİLER YÜZDE 20 VERGİ DİLİMİNE GİRDİLER

Asgari ücretli çalışanların maaşlarındaki düşüşlere dikkat çeken Mustafa İşcan, “Asgari ücretli çalışanlar Ağustos ayından itibaren yüzde 20'lik vergi dilimine girdiler. Vergi kesintilerinden dolayı önceki yıllarda asgari ücretli çalışanlar Aralık ayında yüzde 20'lik vergi dilimine giriyordular. Ancak bu yıl Ağustos ayında bu vergi dilimine girildi ve maaşlara da yansıdı.” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİLERİN MAAŞLARINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Asgari ücretli çalışanların bu yıl ilk defa Ağustos ayında maaş düşüşü yaşadıklarını söyleyen Mustafa İşcan, “Asgari ücret tutarı 2021 yılı için 3.577,50 TL brüt olarak belirlenmişti. Vergiler ve SGK primleri sonrası net asgari ücret asgari geçim indirimi (AGİ) olmadan 2.577,59 TL olmuştu. AGİ eklenince de net asgari ücret 2.825,90 TL olarak uygulanmaya başlanmıştı. Ancak yenbi gelir vergisi tarifesi üzerinden hesaplandığında asgari ücretliler Ağustos ayında yüzde 20 vergi dilimine girdiler. Bu da asgari ücretlinin daha fazla vergi ödemesi ve alacakları maaşın düşmesi anlamına geliyor.” açıklamasını yaptı. 

ASGARİ ÜCRET MAAŞLARINDA 152 TL DÜŞÜŞ

Asgari ücretlilerin maaşlarında uygulanacak olan düşüşler hakkında bilgi veren Mustafa İşcan, “Eşi çalışmayan ve 3 çocuk sahibi olan bir asgari ücretli Ocak 2021'den itibaren AGİ ile beraber net 3.413 TL maaş alıyordu. Bu çalışan Ekim ayında ise net 2.997 TL maaş alacak. Ağustos ayı ücretinde 16,36 TL düşüş yaşayan bu çalışanın maaşında Eylül ayı ücretinde 152,04 TL düşüş gerçekleşti.” şeklinde konuştu. 

Asgari ücretlilerin maaşlarındaki düşüşler genellikle ana maaşlara yansıtılmıyor. İşverenler tarafından vergiler karşılanırken asgari ücretliler standart olarak maaş almaya devam ediyorlar. Ancak işverenler vergi yükünü çalışanlarına yansıtırlarsa o zaman maaşlarda düşüş meydana geliyor. Bundan dolayı maaşlarda vergi dilimi yükselişi ile düşüşler tamamen işveren inisiyatifinde oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@