Milyonlarca Çalışan Bilmiyor! Bu Saati Aşanlara Günlük Yüzde 50 Ek Ücret Ödenecek!

İş Kanunu'nda yer alan bilgilere göre çalışanların haftalık çalışma saatleri belirlenmiştir. Ancak belirtilen saatten fazla çalışanların Kanun'da belirtilen bir takım hakları bulunmaktadır.

Finans 21.02.2022 - 10:12 21.02.2022 - 10:12 Büşra Uluşen

Milyonlarca sigortalı çalışanın çalışma saatleri İş Kanunu'nda belirlenmiştir. Buna göre bir çalışanın haftalık en fazla çalışacağı süre 45 saattir. Bu sürenin üzerinde çalışanlar, fazla mesai yapmış olarak kabul edilir. Bu durumda da işverenlerin fazla mesai ücreti ödemesi gerekiyor. 

FAZLA MESAİ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

İş Kanunu'nda çalışanların haftalık en fazla 45 saat çalışabileceği ve bu sürenin aşılması halinde fazla mesai yapmış kabul edilerek ek bir ödeme almaları gerektiği belirtilmişti. Peki fazla mesai ücretini nasıl hesaplayacağız? Bu hesaplamadaki en temel yöntem, işçinin günlük çalışma sürelerinin toplanarak haftalık çalışma sürelerinin hesaplanması. Haftalık 45 saatten fazla çalışılıyorsa, işverenin fazla mesai ücreti ödemesi gerekmektedir. 45 saatin üzerindeki her bir saat çalışma için çalışana saatlik ücretinin yüzde 50 fazlasının hesaplanarak ödenmesi gerekmektedir.

Örneğin haftanın 6 günü 9 saat çalışan bir çalışanın, haftalık çalışma süresi 54 saat olacaktır. Yani İş Kanunu'nda belirtilen süreden 9 saat fazla oluyor. Çalışanın bu durumda işvereninden 9 saatlik fazla mesai ücreti alması gerekir.

fazla mesai 2

GÜNLÜK 11 SAATTEN FAZLA ÇALIŞMAK YASAK

İş Kanunu'nda haftalık çalışma süresinin aşılması halinde fazla mesai ücreti ödenmesi zorunlu kılınıyor. Bunun yanında işçi ve işverenin anlaşma sağlaması halinde haftalık çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerinde günde 11 saati aşmamak şartı ile bölüştürülmesi mümkün olmaktadır. Anlaşma ile haftalık 45 saatlik çalışma süresi 6 güne de, 3 güne de bölünebilmektedir. 

Ancak işçinin haftalık 45 saati aşmaması ancak günlük 11 saatten fazla çalışması durumunda yine fazla çalışma ücreti ödenmelidir. 

fazla mesai

DENKLEŞTİRME UYGULANABİLİYOR

İşyerlerinin bazılarında İş Kanunu'nda yer alan denkleştirme esası uygulanabilmektedir. Denkleştirme, işçilerin bazı haftalarda çalışma sürelerinin 45 saatin üzerinde olmasıyla beraber denkleştirme süresi içerisinde bir bütün olarak çalışma süreleri 45 saati geçmemektedir. Bu şekilde bir plan oluşturulduğunda işverenin fazla mesai ücreti ödemesi gerekmez. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@