Milyonlarca Çalışana Büyük Kolaylık! Yeni Hizmet Çalışma Hayatım E-Devlet'te

e-Devlet sistemi üzerinde yeni bir uygulama hayata geçirildi. "Çalışma Hayatım" isimli hizmet ile çalışan vatandaşlar çok sayıda işlemi e-Devlet sistemi üzerinden tamamlayabilecek.

Gündem 02.10.2021 - 12:47 02.10.2021 - 12:47 Mustafa KARAGÖZ

e-Devlet sisteminde yeni bir hizmet resmen başlıyor. Çalışan tüm kadın ve erkek vatandaşların iş hayatlarına dair işlemlerini gerçekleştirebilecekleri, çalışamayan, işi olmayanların iş arayabilecekleri hizmet e-Devlet'e girdi. 

Yeni uygulanacak olan e-Devlet hizmetine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ilk bilgileri kamuoyu ile paylaştı. 

ÇALIŞMA HAYATIM HİZMETİ E-DEVLET SİSTEMİNDE

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç konuşmasında uygulamanın amacına dair açıklamalarda bulunarak Çalışma Hayatım hizmetinin vatandaşlara sağlayacağı kolaylıkları listeledi. 

Koç açıklamalarında yeni hizmetin vatandaşlara ş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını oluşturan tüm iş ve işlemleri bütün halde sunduğunu aktardı. e-Devlet üzerinden Araçlarım adıyla uygulamada olan hizmete değinen Koç, o hizmet sonrasında çalışanlar için Çalışma Hayatım Hizmetinin oluşturulduğunu söyledi. 

Entegre Diğer Hizmetler

Çalışma Hayatım hizmeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK'ya ait e-Devlet sistemleri ile birlikte çalışacak. 

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ VE BİLGİLERİ

Ali Taha Koç konuşmasının devamında uygulamada olan bazı hizmetlere dair örnekler verdi. Bu kapsamda Çalışma Hayatım Hizmeti içerisinden emeklilik işlemlerine dair 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemlerinin tamamlanabileceğini açıkladı. 

SAĞLIK İŞLEMLERİ DE ÇALIŞMA HAYATIM UYGULAMASININ İÇİNDE

E-Devlet sistemine yeni girecek olan hizmetin farklı bir kullanım alanına dair daha bilgi veren Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç sağlık işlemleri üzerinden yapılabilecekleri aktardı. Koç konuşmasının bu bölümünde çalışanlar için "Çalışma Hayatım hizmetiyle artık tüm vatandaşlarımız sağlık modülünden, sağlık güvencesi hak sahipliğini sorgulayabilecek, tedavi bilgileri, reçete bilgileri, ilaç kullanım sürelerini görebilecek, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal malzeme bilgilerine erişip istirahat raporlarını görebilecek." bilgilerini açıkladı. 

Koç konuşmasının sonunda ise çalışanların SGK borçlarını görebileceklerini yapılandırabileceklerini öğrencilerin ise MEB, YÖK, öğrenci ve mezuniyet bilgilerine ulaşabileceklerini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@