Milyonlarca emekli Temmuz ayına odaklandı! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekliler maaş zammı için temmuz ayını bekliyor. En düşük emekli maaşı, milyonlarca vatandaşın gündeminde yer alıyor. Peki temmuz ayında emekli maaşına ne kadar zam yapılacak?

Finans 05.05.2022 - 11:47 05.05.2022 - 11:49 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de milyonlarca vatandaş emekli maaş zammı için basında yer alan gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. SSK ve Bağkur emeklileri, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağını merak ediyor. Ocak ayında maaşlara yapılan yüzde 66’lık zam sonrası en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL olmuştu. Bunun üzerine emekli maaşına zam gelip gelmeyeceği merak edilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren maaş zammı açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bilindiği üzere ocak ayında SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yüzde 66 oranında yapılan zammın ardından en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında emekli zammı konusunda 1 Mayıs’ta açıklama yapacağını söylemiş ancak bu konuda herhangi bir girişimi bulunmamıştı.

Çalışma Bakanı Bilgin’den Maaş Açıklaması

çalışma-bakanı-vedat-bilgin-1-mayıs-müjdesi-belli-oldu

En düşük emekli maaşına zam yapılıp yapılmayacağını merak eden vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelecek açıklamalara odaklandı. Daha önceden konuyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullanan Bilgin, temmuz ayında emekliye büyük bir sürpriz yapacaklarını söyledi: “Emekli bayram ikramiyesi 27-28-29 Nisan günlerinde hesaplarda olacak. Bin 100 liralık ikramiyeyi biz 400 lira artırmış olsaydık bunun tek seferde maliyeti 10 milyar lira olacaktı ve sadece tek seferlik bir uygulama olacaktı. Biz şimdiki düzenleme ile yaklaşık 13 milyar liralık bir maliyet oluşturacağız. Bunun biraz üzerinde ama devamlı olan bir düzenleme olacak. Emekli maaşı yıl boyunca yüksek olmuş olacak.”

Memur Emeklisine Yüzde 30.5 Zam

Bakan Bilgin memur emeklisi vatandaşların maaşlarına yapılan zam hakkında açıklamalarda bulundu. Memurlara yüzde 30 buçuk oranında zam yapıldığını ifade eden Bilgin, “Memur maaşlarına toplamda % 28 oranında bir artış uygulandı. Memurların toplu sözleşme zammını da yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@