Milyonlarca Emekliyi ilgilendiriyor, Karar Çıktı! Bankalar Alacakları İçin Emekli Maaşlarından Kesinti Yapabilirler Mi?

Emekli maaşlarına haciz uygulanıp uygulanamayacağına dair Yargıtay tarafından çok kritik bir karar verildi. Peki emekli maaşlarına kredi borçları yüzünden bankalarca haciz uygulanabilir mi? 

Finans 07.10.2021 - 21:19 07.10.2021 - 21:26 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca emekli kendi maaşlarına bankalar tarafından haciz işlemi uygulanıp uygulanamayacağını merak ediyorlar. Bu konuda farklı uygulamaların olması emekli vatandaşların kafalarını karştırıyor. Bankalar emekli müşterileri kredi kullandırırken kendilerini bir anlamda güvence altına alıyorlardı. 

BANKALAR KREDİ ALACAKLARI İÇİN  EMEKLİ MAAŞLARINA HACİZ UYGULAYABİLİR Mİ?

Kredi kullanmak isteyen bankalar tahsilatlar karşısında esasen emekli maaşlarına haciz uygulayamıyor. Ancak bankalar bunu aşabilmek için emeklilerden maaşlardan kredi borçlarına karşılık tahsilat yapılabilmesi için muvafakatname imzalamalarını talep ediyorlar. Bugüne kadar bu muvafakatname ile emekli müşterilerin maaşlarına haciz işlemi uygulanabiliyorladı. 

BANKA MAAŞ KESİNTİSİ YAPTI EMEKLİ VATANDAŞ HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

İzmir'de bir emekli vatandaş bankadan ihtiyaç kredisi çekti. Banka da emekli vatandaşın maaşından takas ve virman yoluyla muvafakat aldı. Bu emekli kredi taksitlerini ödeyemeyince emekli maaş hesabının dörtte birine bloke koyarak tahsilat yaptı. Ancak emekli vatandaş bunu kabul etmeyerek hukuki süreç başlattı. 

MAHKEME EMEKLİ VATANDAŞI HAKLI BULDU

İzmir 2. Tüketici Mahkemesi, 28 Ağustos 2014'te şikayetçi olan emekli vatandaşı haklı buldu. Mahkeme karar gerekçesinde emekli maaşlarına bloke konularak borç tahsilatı yapılamayacağına ve  emekli maaşlarının haczedilemeyeceği konularına vurgu yaptı. Mahkeme tarafından verilen karara göre emekli maaşına uygulanan blokenin kaldırılması ve kesilen miktarın banka tarafından emekli vatandaşa geri ödenmesine hükmedildi. 

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR ÇIKTI

Banka tarafından bu karar temyiz edilince dosya yeniden İzmir 2. Tüketici Mahkemesi'nin önüne geldi. Ancak mahkeme ilk verdiği kararda ısrar edince dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay tarafından yapılan ilk görüşmede bu dosya için herhangi bir karar alınamadı. İkinci görüşmede ise Yargıtay tarafından milyonlarca emekliyi ilgilendiren emsal bir karar varıldı. 

Yargıtay emekli maaşının banka tarafından bloke konularak tahsilat yapılmasını hukuka uygun bulmadı. İzmir 2. Tüketici Mahkemesi'nin kararında direnmesini uygun bulan Yargıtay kararı olduğu gibi onadı. Böylelikle emekli maaşlarının haczedilmesine, bankalar tarafından bloke konularak tahsilat yapılmasına dair emsal karar çıkmış oldu.

EMEKLİ MAAŞLARINDAN BANKALAR ALACAKLARI İÇİN KESİNTİ YAPAMAYACAKLAR

Yargıtay tarafından verilen emsal karar ile beraber artık emekli maaşlarına herhangi bir şekilde haciz, bloke gibi işlem uygulanamayacak. Emekli maaşlarına tek istisna ile dörtte bir oranında haciz uygulanabilecek. Bu da yalnızca SGK alacakları ve nafakalar için uygulanabilecek. Başka herhangi bir haciz ve kesinti yapılması hukuka uygun olmayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@