Milyonlarca Erkek Çalışan Bilmiyor! Bir Başvuru Yapsalar Her Ay Alacaklar

Halk arasında fazla bilinmeyen ödemelerden bir tanesi de erkek çalışanlar için. Erkek çalışanlar başvuru yapmadıkları için ödemelerden mahrum kalıyor. İşte erkeklerin bilmediği o ödeme.

Milyonlarca Erkek Çalışan Bilmiyor! Bir Başvuru Yapsalar Her Ay Alacaklar

Çalışan ve düzenli olarka sigortası ödenen çalışanların sahip olduğu mali ve sosyal ayrıcalıklar var. Bu hakların bazıları da çalışma hayatında olmasa da aile bireyleri için geçerli. Hem kendisi hemde ailesi için sağlanan ayrıcalıkları bilmek ise çok önemli maddi kazançlar sağlayabiliyor.

ERKEKLER İÇİN FAZLA BİLİNMİYOR ASLINDA ALABİLİRLER

Halk arasında dul maaşı sadece kadınlar tarafından alınıyor algısı oluşmuş durumda. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir ayrım yapmadan dul maaşını hem erkeklere hemde kadınlara ödeyebiliyor. Eğer gerekli şartlar oluşmuşsa çalışan eşini kaybeden erkek çalışanlar eşinin maaşını SGK'dan her ay alabilirler.

Ayrıca erkeklerin çalışması dul maaşı almasına engel olmayabilir.

Peki tüm bilgiler kapsamında erkekler hangi şartlar altında dul maaşı alabilirler? Sosyal Güvenlik Kurumu dul maaşı ödemelerinde hangi şartları talep ediyor? Dul maaşı almak isteyen erkeklerin yapması gerekenler neler?

erkeklere dul maaşı 2

SGK'YA YAZILI BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR?

Dul maaşı almak için öncelikle vefat eden kişinin prim ödemelerine bakılır. Vefat eden 4/1-(A) sigortalı kişilerin en az 900 gün, diğer sigortalı kişilerin ise vefat etmeden önce en az 1800 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi yatırmış olmaları ilk koşul. Ayrıca dul maaşı almak isteyenler için resmi evlilik bağı diğer bir koşul. Dul maaşı talebi, SGK'ya herhangi bir ek borcun olmaması durumunda kabul ediliyor.

Başvuru şartlarını sağlayanlar için dul maaşı otomatik olarak bağlanmaz. Maaş talebinde bulunanlar öncelikle kendi illerinde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine gidecekler. SGK İl Müdürlüğüne yazılı dilekçe sunacak olan vatandaşlar daha sonra inceleme sürecine tabi olacaklar. İnceleme sürecinde tüm şartların sağlanıp sağlanmadığı araştırılacak. Şartların uygun olması durumunda dul maaşı bağlanacak.

erkeklere dul maaşı

Çalışma Durumunda Maaş Kesilmez

Ayrıca sanılanın aksine dul maaşı sigortalı çalışma ya da emeklilik durumlarında kesilmiyor. SGK bu durumlarda kişiye özel duruma göre kesinti uyguluyor. Çalışmayan emekli olmayanlar maaşın yüzde 75'ini alırken çalışanlar için maaşın yüzde 50'si bağlanıyor.

Dul Maaşı Kesilme Nedenleri

Bazı durumlarda ise erkeklerin dul maaşları kesintiye uğrayabilir. SGK yönetmeliğine göre kişinin Türk vatandaşlığından ayrılması dul maaşını engeller. Dul maaşı ödemeleri sadece Türk vatandaşlarına ödenir. Bir diğer kesilme nedeni ise kişinin evlenmesi. Dul maaşı alırken evlenen kişinin dul maaşı kesilir.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER