Milyonlarca Kiracı Dikkat! Bunu Yapan Ev Sahipleri Evlerini 3 Yıl Kiraya Veremeyecekler!

Ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahanelerde evde çıkarmak istemelerinin karşısında hukuk durmaya devam ediyor. Kiracılar haksız yere evden çıkarılırsa ne olur? Ev sahiplerine ceza verilir mi?

Emlak Haberleri 22.09.2021 - 04:30 22.09.2021 - 04:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son günlerin en çok tartışılan konularının başında ev kiralarına yapılan fahiş zamlar geliyor. Özellikle İstanbul'da çeşitli nedenlerle ev kiraları akıl almaz seviyelere yükseldi. Üniversitelerin açılması, kentsel dönüşümlerin yaygınlaşması, tayinler gibi nedenlerden dolayı kiralık evlere çok büyük bir talep meydana geldi. 

BAHANELERLE KİRACILAR EVDEN ÇIKARILIYOR

Kiralık evlere olan talepler sonucunda kiralara da fahiş zamlar yapıldı.Bazı bölgelerde kiralar iki kat fiyata yükseltildi. Zamlanan kiraları gören bazı ev sahipleri ise evlerindeki mevcut kiracıları evden çıkarabilmek için her yolu deniyorlar. Hatta haksız yere kiracılarını evden çıkarmak için ortaya atılmayan bahane kalmadı. 

Genellikle en çok kullanılan bahane de “çocuğum gelecek” gerekçesi oluyor. Bu yönde taleplerini kiracılarına bildiren ev sahipleri onların en çıkmalarını sağlayarak yelerine yüksek kiralarla yeni kiracı buluyorlar. Ancak bu evden çıkarma meselesinin arkasındaki hukukl süreçler ev sahipleri için ağır bedellerle sonuçloanabiliyor. 

HAKLI NEDENLE KİRACININ TAHLİYESİ MÜMKÜN

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz bir açıklama yaparak ev sahiplerini uyarıp kiracıları da hakları konusunda bilgilendirdi. Ev sahiplerinin ağır bedeller ödemek zorunda kalabileceğini göyleyen Ali Güvenç Kiraz, “Kira hukuku, Türk Borçlar Kanunu ile açık bir şekilde düzenlenmiştir. Ev sahipleri kiracılarını yalnızca haklı nedenlerle tahliye edebilirler. Örnek verecek olursa kiracının borcunu ödememesi bunlardan birisidir.” dedi. 

ÇOCUĞUM OTURACAK DİYE KİRACI TAHLİYE EDİLİRSE ÇOCUK O EVE TAŞINMALI

Ev sahiplerinin haksız bir şekilde kiracılarını evden çıkarmak istediklerinin altını çizen Ali Güvenç Kiraz, “Bir ev satılır ve satın alan kişi tarafından kiracıya “evden çık, burada ben oturacağım” bildirimi yapılıyor. Böyle bir durumda kiracılar 6 ay içerisinde evden çıkmak zorundalar. Ancak burada çok kritik bir detay var. Ev sahibi tarafından kiracısına ben oturacağım veya çocuğum oturacak denilirse bunun uygulanması gerekiyor. 

EV SAHİPLERİ O EVLERİ 3 YIL KİRAYA VEREMEZLER

Eğer ev sahibi böyle bir şekilde kiracısını evden çıkartırsa ve tahliye sebebinde ilettiği gerekçeyi gerçekleştirmezse hukuk önünde haksız olur.  Böyle bir durumda boşaltılan ev 3 yıl boyunca bir başkasına kiraya verilemez. Eğer kiraya verme durumu olursa da ev sahipleri eski kiracılarına 12 aylık kira bedelini tazminat olarak ödemek zorunda kalabilirler.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@