Milyonlarca Kiracı Dikkat! Ev Sahiplerinin Yeni Kira Artışı Oyunu Hakkında Uzman Açıklaması!

Temmuz ayı kira artış oranının yüzde 14,55 olması ile emlak sektöründe kira oyunu ortaya çıktı. Bu zam oranı ile yetinmeyen bazı ev sahipleri daha yüksek miktarda kira zammı için kiracılarına farklı yollardan baskı kuruyorlar. İşte kiraların normalden fazla yükseltilmesi için bazı ev sahiplerinin yeni planları ve planlar karşısında kiracıların hakları...

Emlak Haberleri 11.07.2021 - 09:07 11.07.2021 - 09:07 Emlak 365

Türkiye'de konut fiyatlarının inşaat maliyetlerindeki yükselişler bahane edilerek artması ile ev sahipleri de aynı oranda kiraları artırmanın yollarını araştırmaya başladılar. Bunun için kiracılarına kira oyunu oynayan bazı ev sahipleri aç gözlü tavırları nedeniyle kiracılarını mağdur etmeye başladılar. 

TEMMUZ AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

Ev sahiplerinin kiralara Temmuz ayında yapabilecekleri meksimum zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre son 12 aylık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 14,55 çıktı. Bu aynı zamanda ev sahiplerinin kiralara uygulayabilecekleri en yük zam tutarı oldu. 

Bir ev sahibinin kiraya zam yapabilmesi için kira sözleşmesinin yıllık süresinin dolması gerekiyor. Bu süre dolmadan kira artış oranı gerekçe gösterilerek kira zammı yapılamaz. Hal böyle olunca ev sahiplerinin bir kısmı daha yüksek tutarda kira geliri elde etmenin alternatif yollarına başvurmaya başladılar. 

EV SAHİPLERİNİN YÜKSEK KİRA İÇİN YENİ OYUNLARI

Ev sahipleri aldıkları mevcut kiraları düşük buldukları için bu kiraları yükseltmenin yollarını arıyorlar. Bu konuda mevcut kiracılarından daha yüksek kira bedeli istemelerinin yasal imkanı bulunmuyor. Temmuz ayında en fazla yüzde 14,55 oranında kira zammı yapabilirler ama o da kira sözleşmesinde zam zamanı gelmişse!

Kiracılarının mevcut kira tutarlarından memnun olmayan ev sahipleri türlü gerekçelerle kiracılarını evlerden çıkarmak için girişimlere başladılar. Kiracısı çıkan evler daha yüksek tutarlarda yeni kiracılara kiralanabiliyor. 

İstanbul'da bugün eski kiracının 1.500 TL kira ödediği bir ev kiralanmak istense 2.500 TL gibi bir fiyata verilebiliyor. Bu da aç gözlü olarak tabir edilen bazı ev sahiplerini cezbetmeye yetiyor. Bundan dolayı da kiracılarını evden çıkarmak için her yolu deneyebiliyorlar. 

EV SAHİPLERİNİN YENİ KİRA OYUNUNA DİKKAT

Ev sahiplerinin etik olmayan son kira oyunu hakkında Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan bir uyarıda bulunarak, “Bir kiracı kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini yerine getirdiği müddetçe ev sahibinin onu evden çıkarmasına imkan yok. Bir ev satıldığında dahi eski ev sahibi ile kiracı arasındaki sözleşme devam eder. 

Ev sahipleri bölgede kiralar çok yükseldi diyerek kiracısını evden çıkaramaz bunu teklif bile edemez. Ancak bazı emlakçılar da bu konuda ev sahiplerini kışkırtıyorlar. Ev sahiplerini arayan bu emlakçılar yeni kiracı yolu ile yüksek kiralar vadediyorlar. Böyle bir durumun tespiti yapılırsa kiracılar bu emlakçıları Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden şikayet edebilirler.” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@