Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! 2022 Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son enflasyon rakamlarının ardından milyonlarca kiracıya kötü haber geldi! Peki, Mayıs ayı kira artış oranı ne kadar? İşte detaylar…

Finans 19.05.2022 - 12:37 19.05.2022 - 12:44

Türkiye’de artan enflasyon rakamlarının ardından hayat pahalılığı artamaya devam ederken yeni kira artış oranları dikkat çekiyor. TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon verilerinin ardından hesaplanan Mayıs ayı kira artış oranları araştırılmaya devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı nisan ayı TÜFE oranlarına göre belirlenen yeni oranların ardından birçok kiracı yüksek oranlar nedeniyle zorluk yaşamaya devam ediyor.

2022 Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar?

kira-artisi

2022 yılının ilk aylarında enflasyon rakamlarında ciddi artışlar görülmeye devam ediyor. Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmasının ardından belirlenen kira artış oranları da hesaplanmaya başladı. Nisan ayında yüzde 69,97 olarak açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, TÜFE’nin 12 aylık ortalaması ile hesaplamaman kira artış oranı ise yüzde 34,46 olarak belirlendi.

Enflasyon rakamlarının artmasına bağlı olarak ev sahipleri tarafından kiracılara uygulanacak yeni kira artış oranları da en çok bu oran üzerinden hesaplanmaktadır. Artan enflasyon nedeniyle kira oranları başta olmak üzere birçok alanda fiyat artışları görülmeye devam ediyor.

Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Hesaplaması

2022 Nisan ayı enflasyon oranı yüzde 7,25’lik bir artışla yüzde 69,97 olarak açıklanmıştı. Mayıs ayının ilk günlerinde açıklanan rakamların ardından, 12 aylık ortalama baz alınarak hesaplanan Mayıs ayı kira artış oranı ise yüzde 34,46 olarak belirlendi. Ev sahiplerinin yasal olarak kiralarda yapabileceği tavan artışın hesaplanmasında kullanılan bu rakamlara göre yapılacak kira zam oranları hesaplanmaya başladı.

Mayıs ayı kira artış oranına göre yapılan örnek hesaplamada, mevcut kira bedeli 1.000 TL olan bir kiracı, Mayıs ayı TÜFE kira artış oranı olan yüzde 34,46 ile yapılan yeni hesaplamaya göre 344,6 TL artışla karşılaşabilecek. Kira artış oranına göre yapılan hesaplama kapsamında bu kişiler için yeni kira bedenli 1.344,6 TL olarak hesaplanmıştır. Yıllık yeni kira tutarı ise bu oranlara göre 16.135,2 TL olarak hesaplanmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@