Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Kredi Müjdesi Resmi Gazete'de Yayımlandı! Kentsel Dönüşüme Kredi Desteği Arttı

Kentsel dönüşüm kredisi için beklenen müjdeli haber geldi. Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında evini kentsel dönüşüme verecek kişilere düşük faizli kredi desteği arttırıldı.

Emlak Haberleri 06.02.2022 - 15:29 06.02.2022 - 15:52 Gülcan Özer

Türkiye her gün yeni bir deprem haberi ile sarsılmaya devam ederken kentsel dönüşüm projelerine de hız verilmişti. Süreçte devletin kentsel dönüşüme verdiği destek limitleri için yeni rakamlar belirlenirken 2022 yılı için kentsel dönüşüm konut kredisi limiti arttırıldı. 

Yapılan yeni düzenlemeyi değerlendiren Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan yapılan düzenlemenin milyonlarca kişiyi ilgilendirdiğini söyledi. Türkiye'de deprem olması durumunda ağır hasar alma ihtimali bulunan riskli binaların yenilenmesi için söz konusu kentsel dönüşüm destekleri büyük önem taşıyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ İLE DEVLET RİSKLİ BİNALARI YENİLEYECEK! 

Yeni düzenleme ile limitler arttırılırken yeni kredi desteği hakkında değerlendirmede bulunan Türkkan "Kovid-19 karantinaları nedeniyle evde kalınan sürenin uzaması da vatandaşlarda farkındalık oluşturdu. Yani depremler ve salgın kısıtlamaları sonrası vatandaşların konutlarında güçlendirme yapma isteği en az yüzde 50 arttı. Kentsel dönüşüm maliyetlerindeki artışın bunda ciddi etkisi var. Çünkü inşaat maliyetleri de çok arttı. Ancak güçlendirme maliyetleri bunun çok altında. Bir daire için ortalama güçlendirme bedeli 150-200 bin lira aralığında. Destek verilen kredi limiti de bu rakama yetiyor" dedi. 

kentsel dönüşüm kredisi açıkalması

Hatırlanacağı üzere 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar 2 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yeni kanun kapsamında kentsel dönüşüm konut kredisi limiti 400 bin liraya çıkartılmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@