Milyonlarca Memura Enflasyon Tazminatı ve Bayram İkramiyesi!

Hükümet tarafından yapılan yasal düzenlemenin ardından emeklilere bin lira ikramiye müjdesi gelmişti. Peki, memurlara bayram ikramiyesi ne oldu, son gelişmeler neler?

Milyonlarca Memura Enflasyon Tazminatı ve Bayram İkramiyesi!

Hükümet tarafından yapılan yasal düzenlemenin ardından emeklilere bin lira ikramiye müjdesi gelmişti. Peki, memurlara bayram ikramiyesi ne oldu, son gelişmeler neler?

2008 yılının son Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının en önemli maddelerinden biride memurlara bayram ikramiyesi oldu.Memurlara Bayram İkramiyesi 2018 Son Dakika!Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında düzenlenen son KPDK toplantısı yapıldı. Toplantıda memurların beklemiş oldukları yeni haklar ve iyileştirmeler memur kesimi tarafından iletildi.Milyonlarca memuru KESK, Türk Kamu-Sen ve Memur-Sen temsil ederken hükümet adına masada Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yer aldı. Toplantıda öne çıkan iki madde 3600 ek gösterge ve memurlara bin liralık bayram ikramiyesi oldu. Sendikalar bu sene emeklilere verilen bayram ikramiyesinin mutlaka önümüzdeki bayram memurlara da verilmesini istedi.Memurlara Enflasyon Tazminatı Ödenecek Mi?Milliyet tarafından yapılan habere göre toplantıda memurları temsil eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın "Kamu personel sistemindeki sorunların üstesinden gelmek için KPDK üst düzey sorumluluk almalı ve oluşturulacak alt komisyonlarla çözümler hızlandırılmalı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin kamu yönetiminde, kamu personel sisteminde, kamu görevlileri ve kamu görevlileri sendikacılığı üzerinde oluşturduğu etkileri görmek, oluşan kurum ve kural boşluklarını gidermek gerekiyor.4688 sayılı Kanun kapsamında istenen ve yapılması gereken değişiklikleri gerçekleştirmek bir tarafta koalisyona kapalı tek kanatlı hükümet yapısı, diğer tarafta yetkili olmayanların da oturduğu konfederasyonlar karması şeklindeki toplu sözleşme masası çelişkisini gidermek gerek. Kamuoyuna gerçekleştirileceği kesin olarak ifade edilen 3600 ek gösterge, mevcut durum itibariyle kamu görevlileri açısından verilen sözlerin tutulduğunu tescilleyecek tek gösterge.Kamu görevlilerinin enflasyon yükselişiyle eriyen maaşları ve azalan gelirleri es geçilmemeli, enflasyona ezdirmeme sözünün gereği yerine getirilip enflasyon farkı yanında enflasyon tazminatı da ödenmeli. Kamu personeli istihdamında sözleşmelilik terk edilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli, iş güvencesini ve saygın işi merkeze alan kamu personel sistemi tam olarak hayata geçirilmeli. Gelir vergisi uygulaması kamu maliyesinin kasasında kamu görevlilerinin geçim tasasında artış yaşatıyor, gelir vergisinde oran yüzde 15’de sabitlenmeli ve matrah yükseltilmeli.Kadın istihdamında kamu öncülük yapmalı, başta mobbing olmak üzere kadın kamu görevlilerinin sorunları çözüme kavuşmalı ve haklı beklentileri karşılanmalı. Sosyal diyaloğu ve katılımcı demokrasiyi fiilen hayata geçirme hassasiyeti artmalı ekonomik ve sosyal konsey yapısı netleştirilerek periyodik aralıklarla toplanmalı" diyerek son derece önemli taleplerde bulundu.Emlak365.com