Milyonlarca Memura Yüksek Maaş ve Zamlı Emeklilik İkramiyesi Yolda

Memurların 2021 toplu sözleşme görüşmelerinde kulakları 3600 ek göstergeden gelecek haberde. Eğer 3600 ek gösterge çıkarsa yüksek maaşla emekliliğin önü açılacak.

Milyonlarca Memura Yüksek Maaş ve Zamlı Emeklilik İkramiyesi Yolda

3600 ek gösterge düzenlemesinin çıkması durumunda kamu kurumlarında görevli milyonlarca memur ve memur emeklisine ek maddi kazanç sağlanacak. Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında yapılan açıklamalarda da memurları umutlandıran ifadeler yer aldı. İşte 3600 ek gösterge konusunda son gelişmeler.

3600 EK GÖSTERGE İLE YÜKSEK MAAŞLI EMEKLİLİK

2021 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde maaş zammının hemen ardından ele alınan konu 3600 ek gösterge oldu. Milyonlarca memur hükümetin ek gösterge konusunda geçmişte verilen sözlerin tutulmasını bekliyor. Uzun zaman önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen ancak halen çıkmayan 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin ise umut veren açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin toplu sözleşme görüşmelerinde yapmış olduğu konuşmasında ek gösterge düzenlemesine ek parantez açtı. Bakan Bilgin konuşmasında ek gösterge sorununun çözülmesini istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini hatırlatan Bakan Bilgin, milyonlarca memura umut verdi.

Eğer 3600 ek gösterge düzenlemesi uygulamaya konursa memurların hem görev ücretine hem de emekli aylığına olumlu yansıyacak. Öyle ki memurların almış oldukları emekli ikramiyesi ve maaş tutarlarında yüzde 20 oranında yükselme sağlanacak. Ek gösterge düzenlemesi ayrıca kamuda yükselmenin de önünü açacak.

BAKAN BİLGİN NE DEMİŞTİ?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek gösterge konusuna dair konuşmasında "Federasyonlarımızın verdiği bu teklife karşı biz de 3600 meselesinin bu sözleşme sürecinin içerisinde çözülmesi gerektiği görüşünü benimsiyoruz. Bu çerçevede devlet bu sorunu çözmek konusunda, bu süreç içerisinde gerekli çalışmaları yapacak. Bu sözleşme ile bu meseleyi gündemimizin içindeki önemli bir sosyal mutabakat meselesi olarak görüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Ek gösterge düzenlemesine dair verilen vaatte 4 meslek grubu yer almıştı. Polisler, hemşireler, öğretmenler ve din görevlileri.