Milyonlarca Memurun Çalışma Saatleri Yeniden Düzenleniyor, Kamu Personel Rejimi Değişiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında kamu personel rejimi değişikliği yapılacağı açıklandı.

Gündem 26.09.2018 - 15:05 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamında kamu personel rejimi değişikliği yapılacağı açıklandı.

Yapılacak olan yasal düzenlemenin ardından memurlara kendi çalışma saatlerini belirleme hakkı tanınacak. Milyonlarca memuru ilgilendiren değişiklik ile beraber memurların haftalık çalışma saatleri için belirlenen 40 saatlik sürenin doldurulması şartı ile esnek çalışma saatleri uygulanacak. Yoğun Çalışma Saatlerinde Tüm Memurlar Mesai Başında Olacak Bu saat belirlenirken yani yeni kamu personel rejimi için çalışma saatleri belirlenirken devlet dairelerinde mesainin en yoğun olduğu saatler olarak belirlenen saat 10.00-12.00 ile 13.00-15.00 saatleri arasında çalışma zorunlu tutulacak. Bu saatlerin dışında kalan periyod içinde ise devlet memurları kendi çalışma saatlerini belirleyebilecek. Bu sayede özellikle de çocuklu aileler için çocuklarının okul saatlerine göre çalışma saatinin belirlenmesi gibi büyük bir kolaylık sağlanmış olacak. Memurlar yine haftalık 40 saat çalışma saatini dolduracak ancak sabah 09.00 akşam 17.00 standart mesai saati uygulamasından vazgeçilmiş olacak. Aslında söz konusu sistem zaten uzun yıllardır Amerika'da, OECD ülkelerinde ve Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümünde uygulanan bir sistem. Kamu kurumları ve kamu çalışanları arasındaki ihtiyaç talep dengesi bu sayede daha dengeli bir şekilde kurulmuş olacak. Memurlar İsterse Haftanın Bir Günü İşe GitmeyecekBilindiği üzere Cumartesi ve Pazar günleri haftanın tatil günleri olduğu için kamu çalışanları zaten mesai yapmıyorlardı. Yeni kamu personel reformu hayata geçirilirse bu durumda memurlar haftalık 40 saatlik çalışma süresini 4 günde doldurmaları durumunda haftanın bir gününde işe gitmeme hakkı elde edecekler. Örneğin devlet memuru günde 10 saat çalışarak 4 günde 40 saatlik mesaisini tamamlayacak ve bir gün izin yapma hakkı elde edecek. Yine sabah 09.00 yerine 07.00'de iş başı yapan devlet memuru akşam işten de 2 saat erken çıkma hakkı elde edecek. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@