Milyonlarca Sürücüye Bir Darbe Daha! Cepler Bir Kez Daha Yanacak

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan değişimler sürücüleri zorlarken bu süreçte bir zam darbesi de lastik fiyatlarında oldu. Araç lastiklerinde fiyatlar çok yükseldi. Sürücülerin cepleri yandı.

Gündem 01.12.2021 - 17:41 01.12.2021 - 17:41 Mustafa Karagöz

Arabası olanlar için yılın son ayları zorlayıcı geçmeye devam ediyor. Üstü üste akayakıt zamları ile zorlanan sürücülere yeniden değerleme oranları kapsamında 2022'de vergi ve ceza ödemelerinde büyük oranlı zam yapılacağı şoku gelmişti. 

Bu fiyat artışlarından sonra bir zam haberi de lastik fiyatları için oldu. Öyle ki fiyatlar geçen seneye göre yüzde 100 artmış durumda. 

YÜZDE 100 ZAMLAR SÜRÜCÜLERİ VURDU

Zorunlu kış lastiği uygulaması Aralık 2021 itibaiyle başladı. Eğer sürücüler kış lastiği uygulaması kapsamına uymazlar ise 846 TL ceza kesilecek. Yetkililer sürücülerin ceza yememeleri ve can güvenlikleri için lastiklerini değiştirmeleri gerektiğini vurguluyorlar. 

Lastiği olmayan yada yenilemesi gereken sürücüleri ise fiyatlar zorluyor. 

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul'da lastikçiler ve sürücüleri dinledi. Yaşanan fiyat artışları ise sektör içinden gelen açıklamalar ortaya çıktı. Muhabir İstanbul'da bir usta ile yaptığı görüşmesinde fiyatların değişimini ele aldı. Lastik Ustası Mehmen Kahraman fiyat değişimlerine dair açıklamasında yüzde 100 artış olduğunu ifade ederek döviz kurunun fiyat değişiminde etkili olduğunu söyledi.

Kahraman zamlara dair "Geçen seneye göre fiyatlar 2 kat arttı. Yüzde 100 ile yüzde 150 arası değişen zamlar oldu. Dövizdeki artış bütün her şeyimizi etkiledi. Döviz hareketliliğinden dolayı müşteriye fiyat veremiyoruz. Döviz değişirse zararı cebimizden karşılamak durumunda kalıyoruz. Geçen aylarda 50 liraya aldığımız parça şimdi 110 lira oldu. Müşteriler de bize tepki gösteriyor. Lastik değiştiremiyorlar. Ben zam yapmasam zarar ediyorum, yapmasam zaten iş yok." ifadelerini kullandı. 

GEÇEN SENE 1.400 TL'YDİ BU SENE AYNI LASTİK 2.500 TL

Bir başka usta ise dün bir sipariş verdiğini ve ücretin 1400 TL olarak belirlendiğini söyledi. Ancak döviz kuru oynaklığı nedeniyle malın kendisine 1800 TL' den teslim edildiğini söyledi. Usta Salih Üstünercihan fiyat değişimlerine ilişkin "Bir günde 400 lira zam. Kaşla göz arasında zarar ettim. Geçen seneye kıyasla da fiyatlarda yüzde 100 bir artış var. Geçen sene 4 takım kış lastiği bin 400 liraydı şimdi o lastik 2 bin 500 lira. Birebir aynı lastik." diye konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@