Milyonlarca Sürücüyü İlgilendiriyor! Fotoğrafla Belgelenmeyen Trafik Cezalarına İptal Yolu!

Trafik cezaları ile alakalı olarak çok önemli bir detay ortaya çıktı. Yazılan trafik cezaları fotoğrafla ispatlanamazsa iptal edilebiliyor. İşte çarpıcı gelişmenin ayrıntıları...

Gündem 21.09.2021 - 20:55 21.09.2021 - 21:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de sürücülerin en büyük sorunlarından birisi de haksız yere yazılan trafik cezaları oluyor. Bazı sürücülere hiç gitmedikleri şehirlerde bile trafik cezası yazılabiliyor. Ayrıca trafikte yapılan tüm hatalar için de sürücülere trafik cezası haklı olarak yazılabiliyor. Hız sınırı aşımı, kırmızı ışık ihlali, köprü ve otoyollardan kaçak geçiş, hatalı sollama gibi nedenlerle trafik cezaları yazılabiliyor. 

SON DÖNEMİN ARTAN SORUNU: TRAFİK CEZALARI

Son dönemlerde köprü ve otoyollardan kaçak geçiş gerekçesiyle yazılan trafik cezaları bir hayli arttı. Bu cezalar bazen haklı nedenlerle yazılırken bazen de sistemsel sorunlardan dolayı yazılabiliyor. HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ve OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) kaynaklı sorunlardan dolayı vatandaşlar haksız yere trafik cezası ödemek durumunda kalabiliyorlar. 

E-DEVLET TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Kesilen trafik cezalarının aylar sonra tebliği edilmesi ise bir başka sorunu meydana getiriyor. Böyle bir durumda vatandaşların trafik cezalarına itiraz etme hakları da olmuyor ve haklı da olsalar mağdur ediliyorlar. Bunun önlenmesi için ve mağdur olmamak için sürekli olarak kontroller yapılması gerekiyor. E-Devlet üzerinden “Araç Plakasına Yazılan Ceza” hizmeti kullanılarak vatandaşlar trafik cezası sorgulaması yapabiliyorlar. Böylelikle sürpriz cezalarla da karşılaşılmamış oluyor. 

TEBLİĞ EDİLMEYEN CEZA İPTAL EDİLİR

Trafik cezaları ile alakalı olarak kapsamlı açıklama yapan uzman isim Yunus Özak, “Trafik cezalarına itiraz edilebilir. Vatandaşlar bu konuda 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurabilirler. Trafik cezaları muhataplarına tebliğ edilmek zorunda. Bir tebliğ süresi bulunuyor. Trafik ihlalinin yapıldığı yılın son gününe kadar bu tebliğ yapılmazsa ceza iptal edilir.” dedi.

FOTOĞRAFLA BELGELENMEYEN TRAFİK CEZASINA İTİRAZLA İPTAL İMKANI

Trafik cezalarının iptali hakkında detaylı bilgi veren Yunus Özak, “Vatandaşlaraq kesilen bazı cezalar kolay bir şekilde iptal edilebiliyor. Özellikle de sadece memur tarafından imzalanmış olan ve sürücünün imzalamadığı cezalar için iptal yolu çok açık. Ayrıca trafik ihlalinin fotoğraflanmış olması gerekiyor. Fotoğraf olmaması durumunda tutunak dayanıksız denilerek itiraz edilebiliyor. Böyle bir durumda da büyük bir ihtimalle trafik cezaları iptal ediliyor.” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@