Milyonlarca Vatandaşa Devlet Destekli Kentsel Dönüşüm Müjdesi Çevre Bakanı Kurum'dan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu son dakika açıklaması ile 2022'de kentsel dönüşüme girmemiş konut kalmayacak dedi.

Kentsel Dönüşüm 04.03.2022 - 13:49 04.03.2022 - 13:49 Mustafa Karagöz

Mart ayının ilk günleri deprem haftası olması nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bazı açıklamalarda bulundu. Videolu olarak bir paylaşımda bulunan Bakan Kurum konuşmasında kentsel dönüşüm konusuna değindi. Özel açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, milyonlarca vatandaş için kentsel dönüşüm müjdesi verdi. 

ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM'DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜJDESİ

Murat Kurum konuşmasının başında, Türkiye'de ki deprem riskine değindi. Türkiye'nin yüzde 66'lık kısmında deprem riski olduğunu ifade eden Çevre Bakanı Murat Kurum bu zamana kadar depremin Türkiye'de çok sayıda can ve mal kaybına neden olduğunu söyledi. Son 120 yılda Türkiye'de depremin 80 bin kişinin ölümüne neden olduğunu söyleyen Bakan Kurum, bundan sonraki depremlerde kimsenin hayatını kaybetmesini istemiyoruz. dedi.

Çevre Bakanlığı olarak bu alanda yürütülen çalışmalar olduğunu ifade edilirken deprem yönetmeliğinin de hazırlandığını söyledi. Bunun yanında yapı deneyim sistemi, zorunlu deprem sigortası gibi uygulamaların devreye aldığını ifade edildi. Kentsel dönüşüm alanında TOKİ ile Belediye Başkanlıklarının çalışmalarına hızlandırdığını ifade eden Bakan Kurum bu zamana kadar devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları için rakamlar verdi.

MURAT KURUM DEPREM HAFTASI

Bakan Murat Kurum konuşmasında "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılında başlatılan ve Türkiye'nin en büyük şehircilik hareketi olan kentsel dönüşüm seferberliğiyle 81 ilimizin tamamında afetlere karşı risk taşıyan tüm binaları yeniliyoruz. Bugüne kadar yerinde, gönüllü ve hızlı kentsel dönüşüm seferberliğimizle tam 2,8 milyon konutumuzun dönüşümünü tamamlayarak 12 milyonu aşkın vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. " dedi.

Sayısal verilere dair konuşmasını devam eden projeler hakkında bilgi vererek devam eden Murat Kurum İstanbul'da 140 bin Türkiye genelinde de 350 bin kentsel dönüşüm ve sosyal konut için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. 

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMEMİŞ BİNA KALMAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum paylaşmış olduğu videonun devamında 1.1 milyon konutun sağlıksız olduğunun tespit edildiğini söyledi. Bu konutlar için 4 yıllık bir süre veren Bakan konut yatay mimamri örnekleri ile binalar inşa edileceğini, şehirlerin çehrelerinin değişeceğini söyledi. Kentsel dönüşümde hedef rakamı da açıklayan Bakan Kurum "İnşallah 2035 yılına geldiğimizde, Türkiye'nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş, yapı stoku yenilenmemiş hiçbir binamız kalmayacak." şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@