Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiriyor! Aşı Olmayanlar İş Yerlerinde Çalıştırılmasın Genelgesi!

Türkiye'de koronavirüs salgınının yeniden etkisini göstermeye başlamasının ardından çalışma hayatının olumsuz etkilenmemesi için TESK'ten ilginç bir adım geldi.

Finans 01.08.2021 - 10:10 01.08.2021 - 10:28 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de son dönemlerde koronavirüs salgını etkisini göstermeye başladı. Günlük vaka sayıları 22 Bin civarına yükselirken endişeli bir bekleyişe başlandı. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs aşısı olan vatandaşların sayısını artırmak için yüksek bir gayreti sürerken yine de milyonlarca vatandaş henüz koronavirüs aşısı olmadı. 

TESK'TEN ÇOK KONUŞULACAK AŞI GENELGESİ

Koronavirüs aşısı olmayanların sayısının fazlalığı ve vaka sayılarındaki artışlar yeniden bir kapanma ihtimali konusunda çalışma hayatını tehdit etmeye başladı. Bu gelişme üzerine Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından radikal bir karar alındı. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bir açıklama yaparak koronavirüs aşıları hakkında bir toplumsal duyarlılık oluşması gerektiğini vurguladı. 

İŞ YERLERİNDE AŞISIZ ELEMAN ÇALIŞTIRILMAYACAK

TESK Genel Banşaknı Bendevi Palandöken, “Herkes salgının bertaraf edilmesi için elini taşın altına sokmak zorunda. Bizler de bu yönde bir adım attık. Tüm bağlı teşkilatlarımıza bir genelge göndererek iş yerlerinde aşısız elemanların çalıştırılmaması gerektiğini istedik.” dedi.

TESK'ten verilen bilgilere göre iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmamasına dair genelgenin TESK'e bağlı 82 birliğe, 13 meslek federasyonuna ve 3.200 odaya gönderildiği ve bu konuda azami duyarlılık gösterilmesi gerektiği istendi. 

koronavirüs aşısı

ESNAFIN YENİ KAPANMAYA TAHAMMÜLÜ YOK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yükselen vaka sayıları ve delta varyantı nedeniyle büyük bir endişe yaşandığını söyledi. Esnaf ve sanatkarlarn yeniden bir kapanmaya dair büyük bir endişe yaşadıklarını ifade eden Bendevi Palandöken bunu engellemek için herkesin bilinçli bir şekilde hareket etmesine dair çağrıda bulundu. 

Kapsamlı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın yeni bir kapanmaya kesinlikle tahammülü yoktur. Bunu engellemenin de yolu bellidir. Vaka sayılarını düşürmek ve bu salgından kurtulmak için önem önemli tebir koronavirüs aşısı olmaktır. 

Bu yönde bir toplumsal duyarlılık oluşturulabilmesi için ne yapabiliriz diye düşündük ve bir genelge gönderdik. Bu genelgeye göre TESK'e bağlı birliklere kayıtlı iş yerlerinde aşısız eleman çalıştırılmamasını istedik. İş yerleri elemanlarının aşılarını yaptırmalılar. Aşısını yaptırmamakta ısrar eden elemanlar da çalıştırılmamalı.

Aynı genelgede iş yerlerine maske ve mesafe uyarısı da yaptık. Müşteriler bu kurala uymalılar ve ayrıca müşterilere HES kodu ile aşı sorgulaması yapılmalıdır. Aşı yaptırmayan müşterilere çeşitli kısıtlamalar iş yerlerinde uygulanmalıdır.” dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@