Milyonların Cebini İlgilendiriyor! Tüm Borçlar Tek Başvuruyla Silinecek

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Vekili yapmış olduğu açıklama ile GSS prim borcu olanların gelir testi yaptırmaları ve hane gelirlerinin düşük olması durumunda tüm borçlarının silineceğini açıkladı.

Finans 16.09.2021 - 17:38 16.09.2021 - 17:38 Mustafa KARAGÖZ

Kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması kapsamında GSS prim borçlarının tamamı da silinebilir. Türkiye'de milyonlarca kişinin GSS prim borcu olurken vatandaşlar şuan ki ekonomik durumlarına göre tüm borçlarını sildirebilirler. Bunun dışında ekonomik durumu olanlar ise borçlara dair faiz tutarlarını, gecikme zammının tamamından kurtulabilirler. 

GSS PRİM BORÇLARININ TAMAMI SİLİNİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdür Vekili Mehmet Kahraman, 7326 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında kamu borçlarına dair açıklamalarda bulundu.

Vatandaşlar için sürecin 30 Eylül'e kadar devam edeceğini ifade eden Mehmet Kahraman vatandaşların borçlarına dair tüm detaylı bilgileri kurum birimlerinden öğrenebileceklerini söyledi. Kahraman vatandaşların ilgili kamun hükmünde borçlarını 30 Eylül tarihine kadar yapılandırma hakları olduğunu hatırlatarak GSS prim borçları hakkında bilgi verdi. 

Mehmen Kahraman GSS borcu olan vatandaşların borçlarının silinmesine dair “2021 Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası prim borçları aslının 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tahsilinden vazgeçilecektir. Bugüne kadar Gelir Testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarının ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları gerekmektedir. Gelir testine başvuranların, Hane içindeki gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü altında olduğunun tespit edilmesi halinde GSS borçlarının tümü silinecektir” ifadelerini kullandı. 

Borçların silinmemesi durumunda ise hangi ödeme seçeneklerinin sunulduğunu aktaran Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdür Vekili Mehmet Kahraman; vatandaşların borçlarını peşin ödemeleri durumunda Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ının, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’sinin silineceğini açukladı. Vatandaşlar için ayrıca 6, 9, 12, 18 taksitle 2 ayda bir ödeme seçeneklerinin sunulduğu da belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@