Mini prefabrik ev! 40 m2'si 104 bin lira 40 bin liralık devlet desteği de var

Prefabrik ev almak isteyenler için mini modeller çıktı. Fiyatların artması sonrası firmaların ürettiği yeni prefabrik evler daha küçük ve daha ucuz fiyatıyla dikkat çekiyor.

Emlak Haberleri 14.06.2022 - 15:27 14.06.2022 - 15:27 Mustafa Karagöz

Prefabrik ev almak isteyenler için maliyet oranları her geçen gün artıyor. Birkaç ay öncesine oranla fiyatlar neredeyse yüzde 50'den fazla artmış durumda. Dolar kuruna bağlı nedenlerden dolayı artan prefabrik ev fiyatlarının ardından talep oranları da düşmüştü. Bu dönemde ise firmalar kampanyalı ürün satışları ile müşterilerinin karşısına çıkıyor olsa bile satışlar istenen noktaya gelmedi. 

Daha önce pandemi sürecinde büyük ilgi gören prefabrik evler için firmalar ise farklı çözüm önerileri sunmaya başladılar. Daha önceden büyük evler moda iken 2022 yazında daha küçük ve mini boy prefabrik evler moda. Yeni modellerde güncel fiyatlar belirleyen firmalar için en ucuz rakamlar ortalama 100 bin TL'den başlıyor. 

2022 TRENDİ UCUZ KÜÇÜK MİNİ PREFABRİK EVLER

Prefabrik ev fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan malzeme türü çok önemli. İsteğe göre şekillenen prefabrik evlerde ithal malzeme kullanımı dolar kuru nedeniyle çok pahalıya denk geliyor. Fiyatlar sadece kullanılan malzemeden dolayı artıyor. Müşterilerin taleplerine göre yerli üretim malzemeden yapılan evlerde ise fiyatlar daha uygun oluyor. 

Ayrıca prefabrik evlerde kalite de önemli. Malzeme kalitelerinde sınıflar var. Çok kaliteli malzeme ile üst segment malzemeler arasında çok büyük fark olmazken fiyatlar istenilen malzeme türüne göre belirleniyor. Tercih ve oluşacak fiyatlar müşteriye kalmış durumda. Genel olarak ise;  Firmaların belirlediği fiyatların 2022 Haziran dönemine ne oranda olduğuna dair liste 100 bin TL bandından başlıyor. 

104.000 TL'den Başlayan Fiyatlarla Prefabrik Evler

Aşağıda yer alan listede görüldüğü gibi prefabrik evlerde fiyatlar 104 bin TL'den başlıyor. Evin 1 oda yerine iki olda olması, metrekaresinin daha büyük olması, iki katlı veya tek katlı olması, bahçe terası gibi detaylar müşterilere sunulacak olan fiyatın ne kadar olacağını belirleyecek. 

prefabrik ev fiyatları haziran 2022prefabrik ev fiyatları haziran 2022 3prefabrik ev fiyatları haziran 2022 2

40.000 TL DESTEK ALMAK MÜMKÜN

Prefabrik ev bahçe veya dinlenme amacıyla yapılmıyor, yaşam alanı oluşturmak ve orada yaşanmak için yapılıyorsa, maddi destek ihtiyacı da varsa devlet destek sağlar. Prefabrik ev desteğinde rakam 40 bin liradır. Başvurular Aile Bakanlığı'na yapılır. Ailenin ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenir ve çıkan sonuca göre destek onayı sağlanabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@