Miras İntikali Nedir? Adım Adım İzlenecek Yol Tamamlanacak İşlemler

Bir kişinin ölümü sonrasında üzerinden bulunan malların devri işlemleri için geride kalan mirasçılarının izleyeceği yol nedir? İşte tüm sürece dair detaylar.

Emlak Haberleri 08.11.2021 - 16:23 08.11.2021 - 16:23 Mustafa KARAGÖZ

Miras intikali işlemleri geciktirilmemesi gereken işlemlerden birisidir. Kişinin vefat etmesi sonucunda üzerinde bulunan malların mirasçılarına aktarılması için gerekli olan işlemler için hak sahiplerini izlemeleri gereken yolları tüm aşamaları ile aktarıyoruz. 

MİRAS İNTİKALİ NEDİR?

Kişinin kendisine kalan miras için hak sahibi olduğu göstermesi ve malların üzerine taşınması için gerekli olan işlemlerdir. Bu işlemler kişinin kendisi tarafından yada vekalet verdiği avukatı tarafından yürütülür. En kısa tabirler miras intikali ise kişinin ölümü halinde taşınmaz mallarının mirasçılarının üzerine geçirilmesidir. 

Miras İntikali işlemleri genel olarak Tapu Genel Müdürlükleri üzerinden yürütülür. Peki miras intikali işlemlerinde vatandaşlar ilk nereye başvuru yapacaklar? Gerekli olan evraklar nelerdir?

ADIM ADIM YAPILACAK OLAN İŞLEMLER?

Miras İntikali işlemleri için izlenecek olan işlemlerin ilk durağı veraset belgesi alınması. Sulh Hukuk Mahkemesi ya da Noterden veraset belgesi alan vatandaşlar emlak365.com olarak aşağıda aktardığımız olan evrak listesini derleyerek randevu alacaklar. Randevu işlemleri Web Tapu uygulamasından tamamlanacak. Randevu alanlar belgeler ile birlikte Tapu Müdürlüğüne gidecekler. Bu süreçte ayrıca Tapu Müdürlüğünce Döner Sermaye ücreti sms olarak bildirilecek. Bildirilen ücretin ödemesi yapılacak ve randevu saatinde Tapu Müdürlüğüne gidilecek. Burada evrak teslim edilecek ve imza aşaması tamamlanacak. 

Miras İntikali için Gerekli Evraklar

Kimlik Belgesi (Taraflara varsa temsilcilerine ait)

İşlemde temsil var ise temsil belgesi (vasi kararı, vekâletname vb.)

Veraset Belgesi (Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noterden alınan aslı veya onaylı örneği

Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi (DASK) (konutlarda)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@