Miras İntikali Nedir? Miras İntikali için İzlenecek Yol ve Gerekli Evraklar

Miras intikali nedir? Miras İntikali için gerekli belgeler neler? Miras İntikali için nasıl bir yol izlenmeleri, hangi adımlar uygulanmalı? Tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

EMLAK TERİMLERİ 27.11.2019 - 10:42 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Miras intikali nedir? Miras İntikali için gerekli belgeler neler? Miras İntikali için nasıl bir yol izlenmeleri, hangi adımlar uygulanmalı? Tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Miras İntikali; bir kişinin hayatını kaybetmesi durumunda üzerinde bulunan tüm malların geride kalan varislerine aktarılması işlemidir. Miras İntikali yapılabilmesi için ise mirasçıların mahkemeden alınmış veraset senedinde isimlerinin olması gerekiyor. Bu senette ismi bulunan mirasçıların vefat eden kişinin üzerinde bulunan malları kendi üzerilerine geçirmeleri gerekiyor. Emlak365.com olarak bizlerde bu varislerin miras intikali işlemlerinde nasıl bir yol izleyeceklerini aktarıyoruz. MİRAS İNTİKALİNDE NASIL BİR YOL İZLENİYOR?Varislerin miras intikali için yapmaları gereken ilk işlem versat belgesi almaları. Sulh Hukuk Mahkemesi ya da Noterden veraset belgesi alan mirasçılar, aşağıda yer verdiğimiz belgeler ile başvuruda bulunacaklar. Başvurular Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne yapılacak. Burada önemli olan nokta ise bu işlem için mirasçılardan birisinin olması yeterli, yani tüm mirasçılara aynı anda gerek duyulmuyor. Hangi Evraklar Gerekli?Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne miras intikali için başvuruda bulunacak olan vatandaşların derlemeleri gereken evrak listesi;Başvuru evrakları arasında,"Kimlik Belgesi (Taraflara varsa temsilcilerine ait) Fotoğraf (1 adet) İşlemde temsil var ise temsil belgesi (Yetki Belgesi, vasi kararı, vekâletname vb.) Veraset Belgesi (Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noterden alınan aslı veya onaylı örneği) İşleme konu taşınmazın tapu senedi (Var olması halinde istenir) Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi (DASK) (Bina vasıflı taşınmazlarda)" bulunuyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@