Miras Kalan Arsa Mirasçılar Arasında Nasıl Paylaştırılır?

Miras kalan bir arsanın nasıl paylaştırılabileceği merak ediliyor. Miras kalan arsa nasıl paylaştırılır? Mirasçıların payları nasıl belirlenir? 

Emlak Haberleri 24.02.2022 - 01:00 24.02.2022 - 01:00 Engin Uzunoğlu

Miras kalan bir arsa için mirasçılar paylaştırmanın nasıl olacağına dair tüm detayları merak ediyorlar. Miras Hukuku açısından izlenecek olan adımlar net bir şekilde belirgin olsa da bu durum pek bilinmediğinden bazı anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Peki miras kalan bir arsanın paylaştırılmasında mirasçılar hangi adımları izlemelidirler?

MİRAS KALAN ARSANIN PAYLAŞTIRILMASI NASIL OLUR?

Bir arsanın miras yoluyla birden fazla kişiye kalması durumunda mirasçılar bazı işlemleri sırasıyla yapmak zorundadırlar. Öncelikle ilk iş olarak Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak veya notere giderek veraset ilamı çıkarılması gerekiyor. Bu veraset ilamı arsanın mirasçılar arasında ne şekilde paylaştırılacağı konusunda büyük bir öneme sahiptir. Çünkü veraset ilamında arsada mirasçıların tek tek paylarının oranı yer almaktadır.

Veraset ilamının alınmasının ardından arsanın bulunduğu yerleşim biriminin bağlı olduğu belediyeye gidilir. Buradan da emlak vergi beyannamesi alınmalıdır. Ardından da veraset ve intikal için Vergi Dairesi’ne gidilir bazı beyannameler verilir. Bu işlemlerin sonucunda da tapu dairesinden arsanın tapusunun mirasçılar üzerine tescil edilmesi sağlanır.

Miras kalan arsanın mirasçılar üzerine geçirilmesi işlemi tamamlanmıştır ama bunun paylaştırılması işlemine henüz başlanılmamıştır. Burada da mirasçıların önüne iki ayrı seçenek çıkmaktadır. Paylaşma davası veya tapu sicil müdürlüğüne başvuru yolları tercih edilebilir. İki yol ile de elbirliği mülkiyeti paylı mülkiyete dönüştürülebilir. Paylı mülkiyetle beraber arsa üzerinde mirasçıların hakları net bir şekilde belirlenmiştir. 

Paylı mülkiyete sahip olan arsadaki ortaklığın sona erdirilmek istenmesi durumunda ise ortaklığın giderilmesi davası açılmalıdır. Bu dava ile beraber bir mirasçı diğer mirasçıların paylarını satın alabilir veya arsanın tüm payları mahkeme tarafından üçüncü bir kişiye satılarak elde edilen gelir payları oranında mirasçılara dağıtabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@