Miras Kalan Evde Kiracının Durumu Nedir, Kira Nasıl Ödenir, Nasıl Paylaştırılır?

Kirada bulunan bir evin miras yoluyla ev sahibinin mirasçılarına kalması durumunda kiracının durumu nedir? Kiracı kira ödemelerini nasıl yapar? Mirasçılar kirayı nasıl paylaştırır?

Miras Kalan Evde Kiracının Durumu Nedir, Kira Nasıl Ödenir, Nasıl Paylaştırılır?

Gayrimenkullerin sahipleri miras yoluyla zaman zaman değişebilmektedir. Bir ev sahibinin vefat etmesi durumunda mirasçıları o evin yeni sahipleri olurlar. Ancak miras kalan ev kiradaysa o zaman bazı konularda karışıklık yaşanabilmektedir. Miras kalan evde kiracının durumu nedir? Ev sahibi miras yoluyla değişir ve birden fazla kişi ev sahibi olursa kiracı kirayı nasıl öder? Miras kalan evden elde edilen kira geliri nasıl paylaştırılır?

MİRAS KALAN EVDE KİRACININ DURUMU NEDİR?

Bir ev sahibinin vefat etmesi durumunda kiracının hukuki hakları merak edilmektedir. Öncelikle ev sahibinin vefat etmesi kiracı için olumsuz sonuçlar doğurmaz. Tıpkı ev satılmış gibi uygulama yapılır. Kiracının eski ev sahibi ile yapmış olduğu kira sözleşmesi vefat ve sonrasındaki mülkiyet değişimi ile sona ermez. Kira sözleşmesinin tarafın mirasçılar olurlar. Kiracı açısında hukuki bir değişiklik meydana gelmez. Ancak burada bir istisnai uygulama devreye girebilir.

Kiradaki bri evin satışının yapılması ile ev sahibinin değişmesiyle yeni ev sahibi ihtiyaçtan dolayı kiracının evden çıkmasını talep edebilir. Ev sahibi değiştiktan 30 gün içerisinde yapılan yazılı talep ile kiracının evden çıkması istenir. Kiracı da hukuken 6 ay içerisinde evi tahliye etmek zorundadır. İşte bu uygulama miras yoluyla ev sahibinin değişmesiyle de yapılabilir. Mirasçılardan birisi eve ihtiyacı olduğunu bildirerek kiracının tahliyesini isteyebilir. Bu tahliye talebi de kiracı tarafından en geç 6 ay içerisinde yerine getirilmelidir.

MİRAS KALAN EV İÇİN KİRACI KİRA ÖDEMESİNİ NASIL YAPAR?

Miras kalan evlerde kiracıların kira ödemelerinin kime yapıldığı konusunda değişiklik yaşanabilir. Mirasçılar bu kliradan miras payları oranında hak sahibi olurlar. Dolayısıyla kiracı miras paylarına göre kira ödemesini gerçekleştirebilir. Bir evin 5 kişiye miras kalması durumunda kiracılar 5 ayrı kişiye kirayı bölmek durumunda kalırlar. Ancak genellikle mirasçılar arasında bir anlaşma yapılarak kiracıların 5 ayrı ödeme yapma külfeti ortadan kaldırılır. Bu konuda arada anlaşma yapılması şarttır. hukuken tüm mirasçıların kira ödemesi almaları gerekmektedir.

Miras kalan evlerde kiracılardan yeni kira sözleşmesi talep edilmektedir. Bunun hukuki bir boyutu yoktur. Eski kira sözleşmesi aynen geçerliliğini sürdürür.