Miras Kalan Evin Mahkeme Yoluyla Satışı Nasıl Yapılır?

Bir evin birden fazla kişiye miras olarak kalması durumunda mahkeme yoluyla satışının nasıl yapılacağı merak ediliyor. Miras kalan ev mahkeme yoluyla nasıl satılır?

Emlak Haberleri 22.01.2022 - 20:14 22.01.2022 - 20:14 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul hukuku ile alakalı olarak çok sayıda konuda araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların bir kısmı da miras yoluyla mülkiyeti mirasçıların üzerine geçen evlerin satışının nasıl yapılacağı hakkında oluyor. Peki bir ev birden fazla kişiye miras olarak kalmışsa mirasçılar ne yapabilir? Miras kalan ev mahkeme yoluyla nasıl satılır? Mirasçılar miras kalan evden haklarını alabilmek için ne yapmalıdırlar?

MİRAS KALAN EVİN HUKUKİ BOYUTU

Miras yoluyla birden fazla mirasçının mülkiyetine geçen evlerin paylaştırılması büyük bir mesele olabilmektedir. Eğer bir ev üzerinde birden fazla mirasçının hakkı oluşursa genellikle bu ev için satış kararı alınmaktadır. Ancak bu satışın normal yolla yapılabilmesi için tüm mirasçıların anlaşması gerekir. Bu anlaşmanın sağlanamaması durumunda atılması gereken adımların neler olduğu merak ediliyor. Eğer anlaşmaz kurulamamış ve mira skalan ev mirasçılar arasında paylaştırılamamış ise en çok kullanılan yol mahkemeye başvuru yapıp evin mahkeme yoluyla satışını sağlamaktadır?

MAHKEMEYE BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR

Miras kalan bir evin paylaştırılması konusunda mirasçılar arasında anlaşma sağlanamaması durumunda mahkemelere başvurup satış yoluyla ortaklığın giderilmesi davası açılabilir. Bu davanın açılabilmesi için tüm mirasçıların mahkemeye başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bir mirasçının başvurusu ile bu dava açılır. Mahkeme sözkonusu olan mirasın ve mirasçıların paylarına dair gerekli resmi araştırmaları yaptıktan sonra satış işlemini başlatacak işlemleri uygulamaya sokmaktadır. 

Öncelikle mahkeme dava konusu olan evin değerini bilirkişi kanalıyla tespit ettirir. Ardından bu değere mirasçıların itirazı yoksa icra yoluyla evin satışı için dosya icra müdürlüğüne gönderilir. Burada ev için yeni bir değerleme yapılır ve satışın gerçekleşeceği ihale ilan edilir. Evin satışının yapılacağı ihaleye mirasçılar gibi dışarıdan da birileri katılabilir. En yüksek teklifin sahibi evi satın almaya hak kazanır. 10 gün içerisinde ödeme yapılırsa evin satışı gerçekleşir. Satış sonrasında elde edilen tüm gelir mirasçılar arasında miras paylarına göre dağıtılır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@