Miras Kalan Gayrimenkuller İçin Tapu İntikali Başvruusu Nasıl Yapılır?

Tapu işlemleri arasında en sık yapılanlardan biri de miras yolu ile tapu intikali başvurusudur. Peki, miras yoluyla intikal tapu işlemleri nasıl yapılır?

Miras Kalan Gayrimenkuller İçin Tapu İntikali Başvruusu Nasıl Yapılır?

Tapu intikal işlemlerinde izlenmesi gereken belirli bir prosedür bulunmakta olup miras yoluyla gayrimenkul intikalinde tapu başvurusu yapacak olan kişiler için de aynı kriterler geçerlidir. Tüm tapu işlemlerinde olduğu gibi miras yoluyla tapu intikal işlemlerinde de süreç Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Pek çok kişi miras kalan gayrimenkuller için izlenecek yol hakkında bilgi sahibi olmamakla beraber konu hakkında araştırma yapmaktadır. Okurundan gelen soruyu yanıtlayan Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper merak edilen sorulara yanıt verdi.

MİRAS YOLUYLA GAYRİMENKUL İNTİKALİNDE TAPU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR, SÜRE SINIRLAMASI VAR MI?

Miras yoluyla gayrimenkul intikalinde, veraset vergi dairesinden ilişik kesildikten sonra tapuya başvurmak isteyen kişilerin izlemeleri gereken belirli bir işlem sırası bulunmaktadır. Miras olarak kalan gayrimenkul için ilk olarak;

Veraset ilamı almak,

Veraset beyannamesi vermek,

Tapu dairesine giderek tescil işlemi yaptırmak.

Miras bırakan kişinin ölüm tarihini takip eden 4 ay içerisinde miras kalan mutlaka veraset veraset beyannamesi vermekle yükümlüdür. Veraset ilamı günümüzde artık mahkemelerin yanı sıra noterlerden alınabilmektedir.

SONRAKİ HABER