Miras Yoluyla Tapu Devrinde Tapu Harcı Ödenir Mi?

Miras yoluyla devredilen tapular hakkında detaylar merak ediliyor. Miras yoluyla tapu devri için tapu harcı ödenir mi? Miras yoluyla tapu devrinde hangi ücretler ödenir?

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 20:08 04.01.2022 - 20:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmanın bir yolu da miras yoluyla mal edinmektedir. Bir gayrimenkul sahibinin vefat etmesi durumunda o gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakları mirasçılarına geçmektedir. Miras yoluyla kime, hangi oranda gayrimenkul kalabileceği kanunlarla net şekilde belirlenmiştir. Ancak miras yoluyla bir gayrimenkulün tapusunun devredilmesinde bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Peki miras yoluyla tapu devri yapılırken hangi ücretlerin ödenmesi gerekir? Miras yoluyla tapu devrinde tapu harcı ödenir mi?

MİRAS YOLUYLA TAPU DEVRİ İŞLEMİNDE TAPU HARCI DURUMU

Bir gayrimenkulün mülkiyetinin vefat eden gayrimenkul sahibinin yasal mirasçılarına devri sırasında bazı ücretlerin ödenmesi gerekebilmektedir. Ancak bu ücretler arasında tapu harcı bulunmamaktadır. Bir satış işlemi gerçekleşmöediği için miras yolu ile tapuyu üzerilerine almak isteyen mirasçılar tapu müdürlüklerinde tapu harcı adı altında herhangi bir ödeme yapmazlar. Ancak buna karşın tapu müdürlüklerince belirlenen miktarlarca döner sermaye için cüzi bir ödeme talep edilebilmektedir. 

MİRAS YOLUYLA TAPU DEVRİNDE ÖDENMESİ GEREKEN ÜCRETLER

Miras yolu ile bir evin mülkiyeti alınması sırasında tapuda tapu harcı ödemesi yapılmıyor. Ancak buna karşın vergi dairelerinde bir ücret ödemesi yapılması gerekiyor. Bu şekilde tapu devri yapacak olan vatandaşlar vergi dairelerine giderek Veraset ve İntikal Vergisi ödemesi yapıyorlar. Bu vergi ödenmeden tapu dairelerinde tapu devri işlemleri yapılmamaktadır.

MİRAS KALAN EVİN TAPU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Miras yoluyla devredilecek evin tapu işlemlerinin nasıl yapılacağı da merak konusu oluyor. Bu konuda vatandaşların Tapu Müdürlükjlerine başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuru sırasında vatandaşlar kimliklerinin aslını, fotoğraf, zorunlu deprem sigortası, mirasçılık belgesi, veraset ve intikal vergisinin ödendiğine dair belgeleri sunmaları gerekiyor. Ardından yapılan işlemlerle miras kalan evin mülkiyeti mirasçıya veya mirasçılara devredilmesi işlemi yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@