Modası Hiç Geçmeyen Minimalist Tarz

Yaşantımızda giydiğimiz kıyafetler önemli rol oynar. Kendimizi rahat hissettiğimiz kıyafetlerde mimiklerimiz jestlerimiz hatta özgüvenimiz bile değişir.

Modası Hiç Geçmeyen Minimalist Tarz

Yaşantımızda giydiğimiz kıyafetler önemli rol oynar. Kendimizi rahat hissettiğimiz kıyafetlerde mimiklerimiz jestlerimiz hatta özgüvenimiz bile değişir.

Kıyafete çok para harcamaktan sıkıldım. Artık aldığım her şeyi giyebileyim ve içinde mutlu hissedebileyim diyorsanız sesinizi minimalist tarz duyabilir. Peki, nedir bu tarz? Nasıl elde edilir?1. Uzun zamandır kullanmadığın eşyalardan kurtul!Dolabının önüne şöyle bir geçip baktığında ne kadar da çok eşya var değil mi? Öncelikle sevdiklerini, kurtarıcı parçalarını kenara ayır. Daha sonrasında 1-1,5 senedir kullanmadığın tüm eşyalarını elden çıkart. Ama lütfen çöpe atma. Hala yeni gibi olanları hayır kurumlarına, kendin bile giymek istemeyecek kadar eski olanları kumaş geri dönüşüm çöplerine at!2. Tarzını tanı!Şimdi elinde kalan eşyalara bak ve nasıl şeyler sevmeye çalıştığını öğren. Ben zaten kendimi biliyorum dediğini biliyorum. Peki, öyleyse nedir o atmak zorunda kaldıkların?Sevdiğin renkleri listele, sevdiğin tişört kesimlerini bil. Çünkü sen değişik parçalar alarak tarzını değiştirmeye çalışsan da dönüp dolaşıp yine elinde kalanları giyeceksin. Onlar seni rahat hissettiriyor.

3. İhtiyacını belirleyerek git!Minimalist tarza geçtiğinde bir süre alışveriş yapmamalısın. En azından 6-7 ay. Bu kendini tanıma kısmına giriyor. Sonrasında ise gerçekten bir kazağa ihtiyacın varsa kazak almak için git. Çünkü hatayı alışveriş esnasında yapıyoruz. Sadece kıyafete ihtiyacım var düşüncesiyle girdiğimiz bir mağazadan almamamız gereken şeyleri alıyoruz. Pantolona ihtiyacın olduğunu unutup indirimdeki eteklere saldırıyorsun. Sonuç: kullanılmayan kıyafet yığını.Her sene yeniden kış için mont alamazsın, bot alamazsın. Bunları kaliteli al. Ama kalitenin her zaman yüksek fiyat olmadığını hatırla. Bin lira verip aldığın kaban aslında seneye incelip çöp olabilir. Dikkatli seç.Aldığın kıyafetlerin pamuk oranlarının yüksek olmasını ölçüt haline getir. Polyester demek plastik demektir. Bu da terlediğinde kıyafet içinde daha çok koku yaymana sebep olur

4. Yaratıcılığını kullan!Her gün aynı şeyleri giymek fikri seni sıkabilir. Fakat bu tarz için 4 tarzına ve bedenine uygun pantolon kış için 5-6 kazak ve yaz için 7-8 tişört yeterli. Ayakkabılarında kışlık, yazlık, spor ve özel ya da iş ayakkabısı şeklinde olabilir. Verdiğim rakamları saçma bulanlar olabilir. Unutmayın ki minimalist yaşama geçmek gerçek bir istek gerektirir. Bir kombini kaç farklı şekilde giyebileceğin sana bağlı. Bir fularla, kolyeyle ilgiyi o kısma çekebilirsin.Minimalist yaşam tarzı aslında hayatımızın her yerinde uygulanabilecek bir yaşam anlayışıdır. Hızla gelişen ve sürekli tüketim halinde olan bu yüzyılda insanlar devamlı olarak çöp üretiyor. Teknoloji, kıyafet, eşya çöplüğü … Parayla alınan ve daima değişik modelleri çıkan her şey bir süre sonra çöp oluyor. Gözümüze gözükmeyen bu yığın aslında üzerinde yaşadığımız, mahsullerini yediğimiz toprağı kirletiyor.