Moody's Türkiye Ekonomisinin Büyüme Tahminlerini Değiştirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Türkiye'nin büyüme tahmininin değiştirildiği açıklandı. 

Finans 01.09.2021 - 03:00 01.09.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmeler Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in dikkatini çekti. Moody's tarafından Küresel Makro Görünüm 2021-22 raporunun Ağustos 2021 sayısı yayımlandı. Raporda Türkiye'ye geniş yer ayrılırken gelişmelerin dikkatle takip edildiği görüldü. 

ENFLASYON DÜŞÜŞÜ İÇİN 2022 İŞARET EDİLDİ

Rapora göre küresel ekonomilerde toparlanma ikliminin hakim olduğu vurgulanırken koronavirüsün Delta varyantının meydana getirdiği endişelere özellikle dikkat çekildi. Ayrıca raporda enflasyon sorununa da dikkat çekildi. Moody's uzmanlarına göre G-20 ülkelerinde 2021 yılının sonuna kadar enflasyonun yüksek kalacağı ve 2022'de enflasyon düşüşlerinin olacağına dikkat çekildi. 

Küresel ekonomiyi çok yakından ilgilendiren bir diğer öngörü ise varlık alımları hakkında oldu. Buna göre Moody's uzmanları bazı gelişmiş ekonomi merkez bankalarının varlık alımları da dahil olmak üzere acil durum önlemlerinin kademeli olarak geri çekileceği tahmininde bulundular. Burada en kritik olan ise FED'in varlık alımlarına son vermesi olacak. Böyle bir durumda küresel ekonomi yeniden şekillenecek. 

G20 ÜLKELERİ BÜYÜME TAHMİNLERİ

Moody's raporuna göre 2020 yılında G20 ekonomileri yüzde 3,2 oranında daralmıştı. 2021'de ise bu ekonomilerin yüzde 6,2 büyüdükten sonra 2022'de de yüzde 4,5 büyüyeceğine dair analiz yapıldı. G20'nin gelişmiş ekonomilerinin ise 2021'de yüzde 5,6 ve 2022'de yüzde 42 büyüyeceği tahminine yer verildi. 

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNLERİ YÜKSELTİLDİ

Raporda Türkiye ekonomisine dair bölümde önemli tespitlere yer verildi. Buna göre 2021'de Türkiye ekonomisinin yüzde 6 oranında büyümesinin beklendiği belirtildi. Bunun asıl kritik önemi ise Moody's tarafından daha önce yapılan büyüme tahminiyle alaklı. Çünlü Moody's daha önce Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisini yüzde 5 olarak açıklamıştı. 

Ayrıca Moody's Türkiye ekonomisini,n 2022 büyüme tahminini de yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya yükseltti. Rapora göre ekonomik toparlanmayı Türkiye'de turizm sektörü destekliyor. Turizm gelirlerinde meydana gelen toparlanma Türkiye'nin büyümesnde kritik bir rol oynuyor.

BÜYÜME HIZI YAVAŞLAYACAK

Öte yandan Moody's raporunda Türkiye ekonomisinde sıkılaşan finansal şartlar, kredi büyümelerinin bir önceki yıla göre daha düşük seviyede kalması, yüksek enflasyon gibi  etklilerden dolayı gelecek çeyreklerde Türkiye ekonomisindeki büyüme hızının yavaşlayacağının tahmin edildiği bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@