Morgan Stanley Kritik Tarihi Verdi: Dolarlar Geri Çekilecek, Tarihi Parasal Sıkılaşma Geliyor!

Yatırım bankası Morgan Stanley, 2022 yılında dünyanın en büyük parasal sıkılaşmasının olacağını belirterek merkez bankalarının önce zirveyi sonra da dibi göreceğini açıkladı.

Finans 05.02.2022 - 15:35 05.02.2022 - 15:35 Büşra Uluşen

Morgan Stanley, dünyanın en büyük merkez banklarının yakın tarihte eşi görülmemiş parasal sıkılaşmaya hazırlandığını ifade ederek, önümüzdeki 12 ay içerisinde piyasadan 2,2 trilyon dolar likiditenin çekileceği beklentisinde olduklarını açıkladı. 

TARİHTEKİ EN BÜYÜK PARASAL SIKILAŞMA OLACAK!

Yatırım bankası Morgan Stanley, yakın süreçte dünyanın önde gelen merkez bankalarının tarihteki en büyük parasal sıkılaşmaya hazırlandığını ve 12 ay içerisinde piyasadan 2,2 trilyon dolar likiditenin çekileceğini belirtti. 

Küresel açıdan enflasyondaki artış sonrasında Federal Reserve, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası pandemi döneminde ekonomiye can vermek adına sağladıkları nakit parayı geri alacaklarının sinyalini daha önceden vermişti. 

Federal Reserve'ün 2022 yılında 5 kez faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler artarken, İngiltere Merkez Bankası da üç ay içerisinde iki kez faiz artırma kararı aldı. 

MORGAN STANLEY MERKEZ BANK

MERKEZ BANKALARI ÖNCE ZİRVEYE ÇIKACAK, SONRA DİBE BATACAK

Verileri yorumlayan Morgan Stanley analistleri, bu dört bankanın bilançolarının Mayıs ayında tepe noktasına ulaşacağını sonra da hızla inişe geçeceğini ifade etti. 

2022 yılında yapılacak sıkılaşma planının, 2018 yılında piyasadan çekilen 500 milyar dolardan 4,5 kat daha fazla olacağını tahmin eden analistler, Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi bankalarına sunduğu düşük faizli limitli fonlama uygulamasına değinerek, Avrupa Merkez Bankası'nın bilançosunun 2022 ve Mayıs 2023 arasında Fed'den daha hızlı küçüleceğini tahmin ettiklerini belirttiler.

Morgan Stanley'in açıklamalarına göre 2022 yılında 2.250.000.000 dolar bir sıkılaşma yaşanacağı öngörülüyor. Bu sıkılaşma ile Avrupa Merkez Bankası'nın bilançosu bir hayli azalmış olacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@