Moritanya Gezi Rehberi

Moritanya'da gezilecek yerler nereleridir? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik mekanları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Moritanya Gezi Rehberi

Moritanya'da gezilecek yerler nereleridir? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik mekanları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Moritanya’da gezilecek yerler, kültürü ve doğası nedeniyle, diğer ülkelerden hayli farklı. Buna neden olan coğrafi koşulları ve tüm Dünya’nın görmek için binlerce kilometre uzaklıklardan geldiği yerleri görmek için doğru yerdesiniz.Moritanya, bir kuzeybatı Afrika ülkesi. Komşuları arasında Atlas Okyanusu, Senegal, Mali ve Cezayir yer alıyor. Geniş yüz ölçümüyle Moritanya, Dünya’nın en büyük yirmi dokuzuncu ülkesi. Ülke kurak bir iklime sahip olduğu için çölleriyle ünlü. Ancak kurak iklime sahip olmasına rağmen temmuz ve ağustos aylarında yağış alıyor. Gelin, şimdi Moritanya’ya gitmeye karar verdiğiniz takdirde izlemeniz gereken yol haritasına bakalım.Moritanya’da Gezilecek Tarih YerlerMoritanya Gezi Rehberi - Resim 1Moritanya’da yer alan tarihi yerler, köklü geçmişiyle hayranlık uyandırıcı. Dinine bağlı bir yaşam süren Moritanya’da pek çok kilise, tapınak ve şapel var. Otantik gezilere ilgi duyuyorsanız Moritanya’daki gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.• Chin Guetti Mosque

Chin Guetti Mosque, konum olarak Moritanya’nın kuzeyindeki Adrar Yaylası’nda bulunur. Aynı zamanda Atar’ın doğusunda kalan camii, Berberi Ortaçağ’da bir ticaret merkezidir.13. yüzyılda ticaret yollarının merkezine kurulmuştur. Bulunduğu konum ve doğası itibariyle yapıldığı günden beri ilgiyle ziyaret edilen bir yer halini almıştır. Aynı zamanda bünyesinde yer alan kütüphane ve şaşırtıcı mimarisiyle de beğeni toplamıştır.Ülkeye hâkim olan kuraklık ve çöller nedeniyle yapısı korunaklıdır. Kum fırtınalarından zarar görmemesi için kızıl kuru taş ve çamur tuğlası kullanılmıştır. Yine iklimi nedeniyle mimaride düz çatı tercih edilmiştir. Yüksek sıcaklıklardan korunmak için avlu ve verandalardan da yararlanılmıştır.

Yapı, aynı zamanda 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir.• Richat StructureRichat Structure, Moritanya halkı tarafından Sahra Gözü ve Guelb er Richat olarak da bilinir. Dairesel görünümüyle şehre güzel bir bakış kazandırır.

Sahra Gözü, 40 kilometre çapa sahip, hafif basık bir kubbedir. Kubbeyle birlikte açığa çıkan tortul kaya tabakası, ortası için Geç Proterozoyik’e, kenarlarında ise Ordovisiyen Kumtaşı’na kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.Sahra Gözü’nün astronomik olarak da Dünya için önemi büyüktür. Gözlem yapmak ve fotoğraf çekmek için Dünya’nın dört bir yanından bilim adamlarını ağırlamaktadır.Moritanya’da Gezilecek Modern MekânlarMoritanya Gezi Rehberi - Resim 4Bu tarihi ve coğrafyasıyla ünlü Afrika ülkesinde gezilecek hiç mi modern mekân yok diye düşünebilirsiniz. Moritanya da, çağa ayak uydurmak adına pek çok mekân ve ortam barındırıyor. Moritanya’da gezilecek modern mekanlara dair edinmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda bulunuyor.• Mauritania Ulusal MüzesiMauritania Ulusal Müzesi, Moritanya’nın tarihine dair bilgi sahibi olmak isteyenler için son derece büyük bir kaynak. Ulusal müze Moritanya’nın Nouakchott kentinde bulunuyor.

Müze, ok başları ve yerel kostüm koleksiyonları gibi parçaları bulunduruyor. Moritanya’nın yerel etnik değerlerine ilgili olanlar için her şeyi bir arada bulabilecekleri bir fırsat olarak değerlendirilebilir.Moritanya’da Gezilecek Doğal GüzelliklerMoritanya Gezi Rehberi - Resim 6Yazının başında, Moritanya’nın diğer ülkelerin aksine eşsiz bir doğası ve kültürü olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle fotoğraf makinenizle keşfe çıkabileceğiniz birbirinden güzel doğal güzellikleri barındırıyor. Moritanya’ya bir gezi düzenlemeden önce, bahsi geçen Afrika ülkesinin ikliminden dolayı ön yargılı olan varsa, az sonra bahsedeceğimiz Moritanya’da gezilecek doğal güzellikler listemizi görünce, ne kadar yanıldığını anlayacak.• ArguinArguin, adı Portakizce’den gelen bir Moritanya adasıdır. Ada, ülkenin batı kıyılarında bulunur. 12 kilometre karelik alanı bulunan Arguin adası, aynı zamanda tehlikeli resiflere de sahiptir.

Sahip olduğu dik ve tehlikeli resifler, yeşili ve mavisiyle ada, tatilcilerin uğrak yeri. Turistlerin de Moritanya’ya dair en ilgi duyduğu şey olan ada, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Arguin adasını ziyaret ederek yürüyüş yapabilir, dağa tırmanabilir veya kendiniziz yeşilin kollarına bırakarak piknik yapabilirsiniz.• Banc d’Arguin Ulusal ParkıBanc d’Aeguin Ulusal Parkı, Nouakchott ve Nouadhibou şehirleri arasında bulunan Batı Afrika’daki bir ulusal parktır. Park Moritanya’nın batı kıyısında kalır. Park’ın en önemli özelliği birçok önemli kuş türüne ev sahipliği yapmasıdır. Bunların başlıcaları flamingo, geniş gagalı çulluk, pelikan ve sumrudur. Bu görsel şölen nedeniyle Banc d’Arguin Ulusal Parkı, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.Aynı zamanda park, balıkçılık yapmak isteyenler tarafından da sık sık kullanılır.Moritanya’nın Meşhur YemekleriMoritanya Gezi Rehberi - Resim 8Moritanya’nın meşhur yemekleri, zaman içinde sık sık değişikliğe uğrayarak bugünkü haline gelmiştir. Moritanya köklü bir mutfak kültürüne sahip olsa da günümüzde kendini fast food kültürüne bırakmıştır.Moritanya, Lübnan Mutfağı’na yakınlığı olan bir yeme anlayışına sahiptir. Bu nedenle et ve balık ürünlerinden yapılan yemekler yaygındır. Bunların başlıcaları Mechui ve Che Bujin olarak bilinir.• MechuiMechui, koyun etiyle yapılan bir tencere yemeğidir. Moritanya sınırlarında koyun eti pahalı bir besin olduğu için genellikle başkent ve çevresine yapılır. Bölgeye göre içine pirinç de koyulabilen Mechui, özel günlerde tüketilen ve son derece gösterişli olan bir Moritanya yemeğidir.• Che BujinMoritanya’nın yemek kültürünün geniş bir parçasını Che Bujin adı verilen balık ve pilav oluşturur. Ülkenin kıyı kesimlerinde balıkçılığın yaygın olarak yapıldığının daha önce belirtmiştik.

Bu nedenle Moritanya halkı balığa ve balıkla yapılan yemeklere oldukça düşkün. Bu düşkünlük, yerel lezzetlerle harmanlanmış pilavla birleşince ortaya Che Burjin çıkıyor.Moritanya’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarMoritanya seyahatinizde, sadece tarihi yerler gezmek istemiyorsanız, size önerebileceğimiz ipuçları var. Moritanya’ya özgü detaylara eğilerek geçireceğiniz günlerle, seyahatinizi keyifle sonlandırabilirsiniz. Moritanya’yı ve halkını keşfetmek ve bu süreçte unutamayacağınız deneyimler yaşamak istiyorsanız “Moritanya’ya gidince mutlaka yapılacaklar listemize kulak verin”• Moritanya Dini Özelliklerini KeşfetmekMoritanya, seyahat edebileceğiniz diğer ülkelere göre çok daha dinine bağlı bir ülkedir. Bu nedenle hazır fırsatını bulmuşken Moritanya’nın bu özelliğiyle yakından ilgilenerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hem bu sayede başka ülkelerde yaşayamayacağınız deneyimler yaşama şansı elde edebilirsiniz.Moritanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Moritanya’nın kültürü ve insanıyla kendine has bir ülke olduğunu söylemiştik. Bu güzide Afrika ülkesinde daha fazla eğlenmek için diğer seyahatlerinizden farklı olarak dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Eğer Moritanya’ya ilk defa gidiyorsanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız Moritanya’daki gezinizde dikkat etmeniz gerekenlerden oluşan maddelerimizi okuyabilirsiniz.• Moritanya Görgü Kurallarıİlk duyduğunuzda size garip gelebilir, ancak Moritanya halkı için çayın önemli bir yeri var. Günlük olarak çok sık tüketilen çay aynı zamanda görgü kuralları içinde de geniş bir yer tutuyor.

Örneğin bir Moritanya’lı aileye misafirliğe giderseniz size ikram edilen çaydan en az iki bardak içmeniz beklenir. Eğer iki bardaktan az çay içerseniz bu,aile tarafından bir saygısızlık olarak algılanır.• Dini KurallarMoritanya aynı zamanda dinine çok bağlı bir ülkedir. Bu nedenle kılık kıyafet anlamında tutucu bir tavır izleyebilirler. Ayrıca yemeği sağ elle yemek ve karşı cinsle selamlaşırken tokalaşmamak da dikkat edilen diğer noktalardır.Afrika’nın güzel ülkesi Moritanya’yı daha yakından tanımak ve güzel vakit geçirmek için ihtiyacınız olan her şeyi sizinle paylaştık. İyi tatiller!Emlak365.com Özel İçerik