MTV 2. taksit ödemeleri ne zaman, nereye ödenecek, oranı kaç 2022?

2022 yılının ilk yarısı geriden kalırken MTV ödemeleri için de geri sayım başladı. Sürücüler MTV ödemeleri ne zaman, nereye ödenecek araştırıyor. İşte detaylar.

Finans 20.06.2022 - 13:23 20.06.2022 - 13:23 Büşra Uluşen

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlü olan kişiler, ikinci taksit ödemelerinin ne zaman yapılacağına ilişkin araştırmalarını sürdürüyor. Araç sahipleri, Ocak ve Temmuz aylarında iki kez olmak üzere Motorlu Taşıt Vergisi yani MTV ödüyor. 

MTV 2022 ne zaman ödenecek, ödeme tarihi?

MTV ödeme tarihi ile ilgili detaylar duyuruldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iki taksit halinde ödenecek olan MTV ödemeleri, Temmuz ayında yapılacak. 

Ocak ayında yapılan ilk taksit ödemeleri 1-31 Ocak tarihleri arasında tamamlanırken, Temmuz ayında ödenecek 2. taksitler ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. MTV ödemelerinde toplam tutar ikiye bölünüyor ve iki seferde tamamlanıyor. 

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni bir karar alınmış ve şu ifadelere yer verilmişti:

'' 2022 yılında motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 25 olarak belirlenmiştir. '' Söz konusu karar 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girdi ve buna göre MTV ödeme oranı yüzde 25 olarak açıklandı. 

MTV ödemeleri nereye yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefiyet kaydının bulundığı veya MTV tahsili için yetkilendirilmiş olan vergi dairesi müdürlüklerine gidilerek yapılabiliyor. Ayrıca anlaşmalı bankaların kredi kartı, banka kartı, banka şubeler, internet ve telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve PTT iş yerlerinden de MTV taksit ödemeleri gerçekleştirilebiliyor.

MTV ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz itibariyle başlayacak ve sürücülerin en geç 31 Temmuz 2022 tarihine kadar ödemelerini yapmış olmaları gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@