Muğla, Bodrum ve Marmaris'te Kaç Hektar Orman Yandı, Yangın Devam Ediyor Mu, Son Durum Ne?

Muğla'nın bazı ilçelerinde meydana gelen orman yangınlarının tahribatı merak ediliyor. Muğla'da ne kadar orman yandı? Bodrum ve Marmaris'te ne kadar ormanlık alan yandı?

Muğla, Bodrum ve Marmaris'te Kaç Hektar Orman Yandı, Yangın Devam Ediyor Mu, Son Durum Ne?

Türkiye yaklaşık bir haftadır orman yangınları ike karşı karşıya kaldı. Kontrol edilemeyen yangınların ormanlara verdiği zararların boyutu ise her vatandaşın en çok merak ettiği konu oldu. Muğla Belediyhe Başkanı Osman Gürün yangının tahribatını ilçe ilçe rakamlarla açıkladı. Ortaya çıkan korkunç manzara ise herkesi endişelendirdi.

MUĞLA'NIN İLÇELERİNDE ORMAN YANGINLARININ TAHRİBATI BÜYÜK OLDU

Muğla'nın Bodrum, Marmaris, Menteşe, Milas, Köyceğiz, Seydikemer, Kavaklıdere ilçelerinde çok sayıda orman yangını meydana geldi. Bu orman yangınları kontrol altına alınamadığı için de tahribat çok büyük oldu. Türkiye'nin ciğeri olarak belirlenen ormanlık alanlarda meydana gelen yangınların neden oldukları zararların boyutu merak ediliyor.

MUĞLA'DA NE KADAR ORMANLIK ALAN YANDI?

Orman yangınlarının meydana getirdiği tahribatları ilk yangın gününden itibaren yerinde inceleyen Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün çok önemli bilgiler verdi. Muğla'da toplam 40 bin hektarlık alanın yangın nedeniyle küle döndüğünü açıklayan Başkan Osman Gürün'ün verdiği bilgiler duyan herkesi canını sıkacak seviyede bulunuyor.

orman yangını

MARMARİS'TE YANAN ORMANLIK ALAN NE KADAR?

Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre Marmaris'te 13.733 hektarlık alan yandı. Bu alanlarda tüm ormanlar küle dönerken canlı yaşamına dair herhangi bir iz kalmadı ve doğa küle döndü. Milas ilçesinde ise 13.300 hektarlık alan küle döndü.

Muğla'daki orman yangınlarından üst seviyede etkilenen ilçelerden olan Köyceğiz'de 7.234 hektarlık orman yok oldu. Seydikemer ilçesinde 1.030 hektar, Kavaklıdere ilçesinde ise 4.395 hektar orman yanıp kül oldu.

BODRUM'DA KAÇ HEKTARLIK ORMAN YANDI?

Türkiye'nin en önemli tatil merkezi olan Bodrum da orman yangınlarından etkilendi. Yapılan ilk çalışmaya göre Bodrum'da 221 hektarlık ormanlık alan yangın nedeniyle yok oldu. Bu alandan geriye ise yalnızca küller kaldı.

MUĞLA'DA ORMAN YANGINLARI DEVAM EDİYOR MU, SÖNDÜRÜLDÜ MÜ, SON DURUM NE?

Muğla'da orman yangınları henüz tamamen kontrol altına alınamadı. Bazı merkezlerde orman yangınları devam ederken ekipler yoğun bir şekilde bu alanlarda yangın söndürme çalışmalarını sürdürüyorlar. Yangın kontrol altına alındıktan sonra soğutma çalışmalarına başlanılacak. Ardından ise tahrip olan alanlarının ne şekilde geri dönüştürülebileceği konusunda çalışma yapılacak.

SONRAKİ HABER