Muhabirin Tansiyonları Yükselten Sorusuna Ekrem İmamoğlu'ndan Elektrik Faturalı Yanıt Geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ'de yaptığı konuşmada bir muhabirin '' Allah'ın suyundan neden para alıyorsunuz'' sorusu üzerine fatura ve gider tablosuyla karşılık verdi.

Gündem 18.02.2022 - 16:37 18.02.2022 - 16:37 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bünyelerinde bulunan belediyelere KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi çağrısında bulunmuştu. Birçok belediye bu kararı uygulamaya başlarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu furyaya dahil olmadı. 

'' ALLAH'IN SUYU DEDİĞİNİZ SU İÇİN 3 MİLYAR FATURA ÖDÜYORUZ ''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün İSKİ'deki suya zam tartışmaları hakkında aöçıklama yaptı. Konuşması sonrasında muhabirlerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu'na bir muhabir, '' Allah'ın bedava suyundan nasıl para istiyorsunuz' deniyor. Bununla ilgili ne diyorsunuz? '' sorusu yöneltildi. 

Aldığı soru karşısında bir hayli gerilen Ekrem İmamoğlu, soruyu soran muhabire yönelerek, bu soruyu 'deniliyor' olarak değil de kendi sorsaydı vereceği yanıtın farklı olacağını ifade ederek '' Allah'ın suyu dediğiniz su için, biz devlete 3 milyar TL elektrik faturası ödüyoruz. O suyu temizlemek için ülkeyi kötü yönetenlerin faiz politikaları yüzünden yüzde 300 fark ödüyoruz '' dedi. 

iski

'' İHMALLERİ YÜZÜNDEN 1 MİLYAR EURO YATIRIM YAPACAĞIZ ''

Salonda tansiyon yükselirken İmamoğlu, yanında getirdiği grafiği gösterdi. Tabloda, İstanbul için yapılan yatırımların görseli bulunurken, daha önceki belediyenin ihmal ettiği müsilaj meselesi bedeniyle 1 milyar euroluk yatırım yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Tabloda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ'nin işletme giderlerinin yüzde 140,28; yatırım giderlerinin ise yüzde 83,68 olduğu görüldü.  İski maliyetlerinin artış oranı ise yüzde 120 olarak kaydedildi. 

Konuyu kurun yükselişine bağlayan İmamoğlu, 1 milyar euronun 8 ay önce sadece 8 milyar Türk lirasına denk geldiği ancak şu anda bu miktarın 16 milyar Türk lirasına gelerek ikiye katlandığını ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@