Muhtar Senedi Satışı Nedir, Nasıl Yapılır, Tapu Sicilinde Geçerliliği Var Mı?

Kadastro görmeyen yerlerde eski tarihlerde yapılan işlemlerden biri de muhtar satışı yöntemidir. Peki, muhtar satışı nedir, nasıl yapılır, yasal olarak bir geçerliliği var mıdır, tapu yerine geçer mi?

EMLAK TERİMLERİ 06.02.2020 - 23:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Kadastro görmeyen yerlerde eski tarihlerde yapılan işlemlerden biri de muhtar satışı yöntemidir. Peki, muhtar satışı nedir, nasıl yapılır, yasal olarak bir geçerliliği var mıdır, tapu yerine geçer mi?

Taşınmaz satışlarının tapu sicil kaydına işlenmesi için o alanda kadastro çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Eski tarihlerde kadastro görmeyen yerlerde satış yapılması için bu nedenle muhtarlar aracılığı ile satış yapılırken muhtar satışı yöntemi çoğu zaman tartışmalara neden olmaktadır. MUHTAR SENEDİ TAPU SATIŞI NEDİR?Kadostra geçmeyen yerlerde tapu kaydı olmadığı için taşınmazı alan ve satan taraflar karşılıklı olarak yazı imzalayarak alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu işlemlerde resmiyet görünümü verilmesi için taraflar imzalanan bu kağıda muhtar mührü bastırmakta bu nedenle de bu satışlara muhtar satışı adı verilmektedir. MUHTAR SENEDİ TAPUSATIŞI NASIL YAPILIR?Taşınmazı almak ve satmak isteyen taraflar muhtarın önünde bir yazı ile bu iradelerini açık olarak yazmakta, ardından da karşılıklı olarak imza atarak satış işlemini belgelendirmektedir. En son ise muhtar imzalanan bu yazılı sözleşmeye mühür vurarak sözleşmeye şahitlik etmektedir. MUHTAR SATIŞININ GEÇERLİLİĞİ VAR MI, TAPU YERİNE GEÇER Mİ?Muhtar belgesi ya da muhtar satışı olarak anılan bu yöntemin kanuni bir geçerliliği bulunmamaktadır ve tapu yerine kabul edilemez. Muhtar senedi tapu denilen bu evraklar günümüzde de çok büyük sorunlara yol açarken yeni yasal düzenlemeler ile sözleşme imzalandığı dönemde kadastro yapılmadığı tespit edilirse köy senedi olarak anılan bu sözleşme kabul ediliyor. Yani köy senedi ya da muhtar satışı tapu sözleşmesi için önemli kriter bölgenin kadastro gördüğü tarih ile sözleşmenin imzalandığı tarihe bağlı olarak değişiyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@